21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Astronomiczna przyszła już w środę o godz. 22.58. Prognozy pogody na nadchodzące dni są optymistyczne. Ma być coraz cieplej. Pierwsze oznaki wiosny widać już na naszych ulicach. Po zimowej przerwie na Rynek wróciły donice z kwiatami. Do wiosennych porządków zabrali się drogowcy.

Trwa usuwanie śmieci z pasów drogowych, zamiatanie jezdni i chodników – ręczne i mechaniczne, czyszczenie słupów, tablic ogłoszeniowych, szczególnie po wichurach i opadach deszczu, mycie znaków drogowych, a także drobne prace związane z pielęgnacją zieleni w pasie drogowym i w przestrzeniach publicznych – wylicza Emilia Tura, rzecznik prasowy Miejskiego zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Sporo dzieje się też na drogach, bo dziury, które powstały po zimie trzeba teraz załatać. Drogowców spotkać można już było m.in. na Katowickiej, Batorego, Łukasiewicza, czy Towarowej. W poniedziałek ruszyły też prace na ulicy Martyniaków. Nadchodzącą wiosnę widać również w jaworznickich parkach czy w GEOsferze. Jest po prostu coraz bardziej zielono. W Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej poprawę aury jeszcze przed szczytem sezonu wykorzystano między innymi na przeprowadzenie prac remontowych na tamtejszym placu zabawa. Od początku marca obserwować tu można pierwiosnki, kwitnie oczar, są też bazie.

Mnóstwo wiosennych propozycji czeka też na wszystkich bywalców klubów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego wiosnę przywoływano już w piątek, 15 marca. Właśnie wtedy odbyły się tam warsztaty scrapbookingu pod hasłem “Wiosno przybywaj”, podczas których uczestnicy przygotowali pomysłowe kartki. Wiosnę w klubie Wega dzieci
przywitały wczoraj, a w poniedziałek, 25 marca, podczas zajęć warsztatowych w klubie Szczak dzieci przygotują wiosenne dekoracje. W Szczaku jest też wiosenna propozycja dla dorosłych. W czwartek, 28 marca, odbędzie się tam spotkanie, podczas którego poznać można będzie skuteczne sposoby na walkę z przesileniem wiosennym. W trakcie spotkania relaksacyjnego wykorzystane zostaną elementy arteterapii i muzykoterapii.

Tego samego dnia w klubie Strażak odbędzie się spotkanie dla seniorów. W programie są dyskusje na temat tego, jakie wyzwania dla organizmu wiążą się z nadejściem wiosny oraz jak ten czas dobrze wykorzystać. Kondycyjnie do wiosny gotowi są już uczestnicy zajęć Nordic Walking, które prowadzone są w klubach MCKiS. Marsz pod hasłem “Aktywny początek wiosny” miłośnicy ruchu z Jeziorek, Gigantu, Dobrej, Szczakowej i Byczyny już mają za sobą. A w planach kolejne wyprawy. Najbliższa już 6 kwietnia.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: