Kierowcy już korzystają z nowego wiaduktu w Ciężkowicach.

Mieszkańcy Pieczysk i Ciężkowic mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Nie muszą już stać w kolejkach przed zamkniętym szlabanem na przejeździe kolejowym w Pieczyskach. Kolej zakończyła właśnie budowę wiaduktu drogowego. Teraz podróżować można sprawniej i bezpieczniej. W poniedziałek, 29 października, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu i przez nowy wiadukt przejechali pierwsi kierowcy.

Dla mieszkańców to duże ułatwienie. Nie trzeba będzie już tracić czasu, stojąc przed zaporami na przejeździe kolejowym. To ważna inwestycja również w kontekście rozwoju połączeń kolejowych. Ma ich przybywać, a pociągi mają osiągać prędkość nawet do 160 km na godzinę, toteż bezkolizyjny przejazd bardzo się w tym miejscu przyda – podkreśla Mirosław Pieczara, mieszkaniec Ciężkowic i prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic.

Zadowolenia z zakończenia inwestycji nie kryją też pasażerowie PKM Jaworzno.

Autobusy linii 314 będą jeździły zgodnie z rozkładem – cieszą się pasażerowie.

Wiadukt drogowy w Jaworznie, w dzielnicy Pieczyska, zastąpił przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulic Księdza Mroczka i Sobieskiego. W ramach tej inwestycji, na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe, powstał odcinek drogi o długości ok. 250 metrów. Droga połączyła ulicę Sobieskiego z wiaduktem drogowym. Zainstalowano urządzenia odwadniające. Wykonane zostało też skrzyżowanie (w formie ronda) ulic Sobieskiego, Księdza Mroczka i Nowobudowlanej. Inwestycja kosztowała 15 milionów złotych.

Obiekt ma 39 metrów długości i 11 metrów szerokości. Jezdnię na wiadukcie tworzą dwa pasy ruchu. Każdy ma po 3,5 metra. Zamontowane są również bariery zabezpieczające – wylicza Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wiadukt w Pieczyskach to nie koniec kolejowych inwestycji w naszym mieście. Na stacji Jaworzno Szczakowa podróżni już korzystają z nowego peronu. Trwa przebudowa peronu 2, a projekt tego przedsięwzięcia zakłada również montaż windy, dwustumetrowej wiaty, podświetlanych gablot i ławek. Prace na szczakowskim dworcu zakończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

PKP PLK stara się teraz o decyzje Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowego wiaduktu drogowego w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego na Ciężkowickiej.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: