Mykola Iukhymchuk z Łucka na Ukrainie, reprezentujący klub sportowy Achilles Leszno, wygrał 25. Międzynarodowy Bieg Uliczny na 15 km w Jaworznie. Za nim uplasowali się na podium jego krajanie – Bogdan Semenovych i Dmytro Didovodiuk. Pierwszą kobietą na mecie była na tym dystansie Ukrainka, Valentyna Veretska z Mikołajowa.

Również kolejne miejsca zajęły ukraińskie biegaczki, Natalija Semenovych i Olesia Didovodiuk. W biegu rekreacyjnym na 10 km triumfował Adrian Dziurzyński z klubu Kusy Bukowno, a wśród pań wygrała sosnowiczanka Amelia Malina. Jubileuszowe zawody, połączone z wyścigiem na 10 km, odbyły się w minioną sobotę, 25 września, a ich organizatorem było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. W zmaganiach wystartowało łącznie 400 biegaczy z całej Polski i zagranicy.

Początek i meta „piętnastki” były zlokalizowane na stadionie miejskim Victorii przy ul. Krakowskiej 8, a zawodnicy ścigali się po asfaltowej nawierzchni przez Śródmieście do GEOsfery, Warpie, Górę Piasku, osiedle Gagarina i z powrotem, ze zmianą trasy na rondzie im. Kaczyńskich w kierunku Skałki, a stamtąd do mety.

To na pewno jedna z najtrudniejszych polskich tras – stwierdził zaraz po przekroczeniu mety zwycięzca Mykola Iukhymchuk. – Najtrudniej było na początku, ponieważ zawodnicy nakręcali tempo. Ale w połowie, gdy już zawróciliśmy, odbiegłem od pozostałych i już do mety biegłem sam – dodał. To jego kolejny udział w jaworznickiej „piętnastce”. Startował w niej też około 10 lat temu, ale wtedy dopiero zaczynał przygodę z bieganiem.

Valentyna Veretska, która zwyciężyła w kategorii kobiet, „broniła tytułu” z poprzedniej edycji.

Biegło się dobrze. Pogoda dopisała. Trasa była dynamiczna, trochę pod górkę, trochę z górki. Konkurencja była silna i przez większość zawodów ścigałam się z innymi biegaczkami. Dopiero na około 400 metrów przed metą udało mi się zdobyć większą przewagę – zaznacza.

W zawodach wystartowali też biegacze, którzy zdecydowali się na 10-kilometrowy dystans. Zawracali na wysokości GEOsfery.

To mój trzeci udział w jaworznickim Biegu Ulicznym. W poprzednich edycjach startowałem na 15 km. W tym roku wybrałem 10 km. Na co dzień biegam bowiem na krótszych, pięciokilometrowych dystansach. Start w sobotnich zawodach uznałem więc jako treningowy. Tymczasem wygrałem – cieszy się triumfator „dziesiątki”, Adrian Dziurzyński.
Sosnowiczanka Amelia Malina, pierwsza biegaczka na mecie biegu na 10 km, biegła w Jaworznie po raz pierwszy.

Trasa była dosyć ciężka, bo dużo było górek. Ale biegło się naprawdę super. To był profesjonalnie przygotowany bieg – przyznała.

W biegu na 15 km biegaczy nagrodzono w kilku dodatkowych kategoriach, oprócz generalnej z podziałem na płeć, były też rankingi dla poszczególnych grup wiekowych i klasyfikacje dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządów ruchu (wygrał Andrzej Jędrzkiewicz z Żywca), dla mieszkańców Jaworzna według płci (zwycięzcami zostali Paulina Gaj i Radosław Hetman) i dla jaworznickich przedsiębiorców (najszybszy okazał się Daniel Żurawik). Fundatorem nagrody w tej ostatniej kategorii była Jaworznicka Izba Gospodarcza.

Zostały też wręczone puchary okolicznościowe dla biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich, 25 edycjach Biegu Ulicznego w Jaworznie. Nagrodzeni zostali Czesław Pelc, Emil Pawlik, Ryszard Jurczak, Roman Obertyn, Robert Chmielewski i Norbert Jachymczyk.

Jaworznicka „piętnastka” to jedyny taki bieg w okolicy, który ma znamiona biegu górskiego. Wielu zawodników nie jest w stanie go ukończyć. Cieszę się, że mogłem wziąć udział we wszystkich edycjach – podkreśla Ryszard Jurczak z Sosnowca.

Tegoroczny Bieg Uliczny w Jaworznie był pierwszy z trzech biegowych zawodów w ramach Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. Kolejna okazja już 9 października w Sosnowcu. W 4. Memoriale Janusza Nabrdalika będą do wyboru dwa dystanse – 21 i 7 km. Trzecią imprezą Triady będzie 29. Memoriał Jerzego Chromika na 15 i 5 km. Bieg odbędzie się 23 października w Mysłowicach.

Biegacze, którzy wezmą udział w trzech biegach, zdobędą Trofeum Triady. Złożą się na niego medale z zawodów w Jaworznie, Sosnowcu i Mysłowicach.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Biegacze wystartowali ze Stadionu Miejskiego przy ul. Krakowskiej 8 | fot. Andrzej Pokuta