Katarzyna Pokuta oraz Anita Mika realizują w jaworznickich przedszkolach oraz szkołach bardzo innowacyjny projekt „Arte”. Warsztaty organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie zawierają elementy arteterapii, czyli bajkoterapii, teatroterapii, muzykoterapii, filmoterapii oraz terapii poprzez sztuki plastyczne. Uczestnicy zajęć dowiadują się, jak radzić sobie z emocjami, w tym ze złością, oraz jak w łatwy sposób wyciszyć się i zrelaksować.

Zajęcia poświęcone są tematyce emocji, uczuć, skierowane są do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, ale także do dzieci i dorosłych o specjalnych potrzebach, będących pod opieką ośrodków opiekuńczo–wychowawczych. Każde zajęcia są dostosowane do wieku uczestników.

Zajęcia zaczynają się od relaksacji i uspokojenia emocji oraz myśli. Instruktorki posiłkują się odpowiednimi materiałami, tekstami do relaksacji i aromaterapią. – Dzięki temu dzieci potrafią oderwać się od rzeczywistości. Są tu i teraz. Mają skupione myśli – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu, Katarzyna Pokuta z MCKiS. – Jestem zwolenniczką wszelkiego typu udogodnień technicznych, które potrafią uatrakcyjnić zajęcia. W czasie pierwszych zajęć zauważyłam jednak, że dzieci są bardzo przebodźcowane. Doszłam do wniosku, że na naszych zajęciach musimy skupić się na tradycyjnym przekazie przy użyciu tekstu, książki, bez multimedialnych bodźców, na zasadzie relacji człowiek – człowiek. Dzięki temu poświęcamy sobie wzajemnie uwagę – dodaje.

Gdy uczestnicy zajęć wejdą w fazę wyciszenia i skupienia, instruktorka przechodzi do etapu bajkoterapii. Czyta przykładowy tekst, który staje się pretekstem do podjęcia z dziećmi rozmowy o emocjach i uczuciach. To właśnie one odgrywają na zajęciach kluczową rolę. – Podczas zajęć rozmawiamy przede wszystkim o emocjach. Podpieramy się rożnymi bajkami, robimy ćwiczenia oddechowe. Niedawno prowadziłyśmy zajęcia, podczas których podpowiadałyśmy, jak radzić sobie ze złością – opowiada Anita Mika z Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej.

Kolejne zajęcia to teatroterapia. Na tym etapie uczestnicy spotkań zdobywają wiedzę o teatrze, oczywiście na poziomie adekwatnym do wieku. Jest też prezentacja japońskiej sztuki teatru.

– Nawiązałam współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie. Zmodyfikuję scenariusz zajęć i dostosuję go tak, by zainteresować młodzież – zapowiada Katarzyna Pokuta.
Zajęcia dla młodzieży i dorosłych będą miały nieco inny charakter. – Chcę uświadomić innym, że za każdym dziełem stoi jakiś artysta, który chce coś przekazać, a jak to zinterpretujemy, to już nasza indywidualna sprawa. To kwestia naszego odbioru czy bagażu doświadczeń. Chcę też, by Arte było atrakcyjną formą obcowania z kulturą – mówi pani Katarzyna.

Kolejne zajęcia skupiać się będą na muzykoterapii. Prowadzące rozważają wykorzystanie sztuki ekspresywnego tańca.

Początkowo zajęcia Arte miały być jednorazowymi spotkaniami, ale zainteresowanie i potrzeby okazały się inne. – Widzę, że jest potrzeba, by projekt Arte kontynuować w formie spotkań cyklicznych. Mam za sobą już 24 spotkania. Były to głównie spotkania z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Chciałabym spotkać się też z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz szkoły specjalnej – mówi Katarzyna Pokuta.

Zdaniem prowadzących zajęcia, obcowanie z kulturą i sztuką może pozytywnie wpłynąć na nasz sposób przeżywania codziennych problemów. Kontakt ze sztukami plastycznymi, muzyką czy teatrem, może być doskonałym sposobem na rozładowanie napięć i stresów.

Projekt Arte realizowany jest w ramach projektu „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy” – współfinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie.

Natalia Czeleń

Dzieciom bardzo podoba się taka forma zajęć | fot. Katarzyna Pokuta

Zobacz także: