Pandemiczna trzecia fala wyraźnie opada. Stopniowo ubywa osób zakażonych i zgonów podawanych w codziennych raportach. W Jaworznie sytuacja jest podobna jak w sąsiednich miastach, gdzie również notuje się mniej nowych przypadków zakażenia.

W środę, 5 maja, potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród jaworznian. Zmarły dwie zakażone osoby. W całej Polsce obecność koronawirusa potwierdzono u 3986 osób. Zmarło 349 osób zakażonych.

Zdecydowanie lepsza sytuacja jest już w szpitalach. W jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym sytuacja na oddziałach covidowych znacznie się poprawiła. – Od zeszłego tygodnia odnotowujemy znaczny spadek chorych na COVID-19. Wczoraj zajętych było 35 łóżek. Mamy więc tendencję spadkową, którą odczuwamy od ok. dwóch tygodni – mówi Wiesław Więckowski, lekarz naczelny szpitala.

Na poprawę sytuacji epidemiologicznej wpływ mają przyśpieszone powszechne szczepienia. W całym kraju pojawiło się sporo nowych punktów masowego szczepienia. W Jaworznie działają od kilku dni nowe punkty w halach sportowych w Osiedlu Stałym i na Leopoldzie. Każdego tygodnia do każdego z tych punktów dostarczonych jest ok. 2500 szczepionek Pfizer. Punkt w ATElier w Centrum zostanie uruchomiony 10 maja, a ten w przychodni przyszpitalnej rozpoczął masowe szczepienia nauczycieli drugą dawką AstryZeneki.

Jaworznianie chętnie korzystają z możliwości zarejestrowania się i zaszczepienia w wyznaczonych punktach. – Od 1 maja zauważamy duży przyrost chętnych na szczepienie. Jest to ok.3 tys. osób więcej. Obecnie mamy do końca maja wyznaczonych 9580 terminów szczepień, a zapisanych na szczepienie jest ponad 8330 osób. Zostało więc ok. 1200 wolnych terminów. Jest jeszcze szansa zapisać się na maj – przyznaje Jacek Nowak, prezes ZLO Jaworzno.

Rejestracja na szczepienie przeciwko Covid-19 możliwa jest przez: rządową infolinię pod numerem 989. Zapisać się można też przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta lub wysyłając sms na numer telefonu 880 333 333.

Ewa Szpak, Grażyna Dębała

| fot. Ewa Szpak