Jej historia ma swój początek w latach 60. XX wieku. Zalew powstał dzięki jaworznickiej Kopalni Piasku „Szczakowa”, która wypełniła wodą tereny nieczynnego wyrobiska po eksploatacji piasku. Zalewanie miało dwa etapy. Najpierw powstał zbiornik o powierzchni 17 hektarów, a kilka lat później został powiększony do 50 ha. Pośrodku zalewu jest wysepka, na której znajduje się rezerwat ptactwa wodnego. Wcześniej, jeszcze przez rozpoczęciem działalności zakładu, tereny dzisiejszego ośrodka nazywano Kniejami. To tutaj przed wiekami polowano na jelenie. Nazwa Sosina pochodzi prawdopodobnie od rosnących w pobliskich lasach sosen.

Jaworznicki zalew od wielu lat był i nadal jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji jaworznian i mieszkańców całego regionu. Oprócz plażowiczów, letników (jest tam pole namiotowe, są też hotel i domki letniskowe) i miłośników sportów wodnych (żeglowania, nart wodnych, pływania rowerkami wodnymi i kajakami), nad zalewem długie godziny lubią spędzać także wędkarze. Łowią karpie, leszcze, płocie, liny, okonie, szczupaki. Są tu też m.in. sumy, węgorze i amury.

Sosina to też ulubione miejsce dla morsów. Amatorzy morsowania spotykają się tu przez całą zimę. Ale to przede wszystkim plażowanie i sporty wodne są ulubioną rozrywką osób odpoczywających nad zalewem.– Spędziłam tu fajne chwile z przyjaciółmi. Dawno temu uczyłam się tutaj żeglować, a obecnie swoim doświadczeniem dzielę się z harcerzami z 17 Drużyny Wodnej Próbnej „Smuga Cienia” – przyznaje jaworznianka Magdalena Okrzesik. – Sosina to, co prawda, nie mazurskie jeziora, ale za to jest idealna do stawiania pierwszych kroków w żeglarstwie – zapewnia.

Wakacje na Sosinie mile wspomina Agnieszka Pietraszko z Żywca. – Bywałam tu przed wielu laty przynajmniej kilka razy. Odpoczywałam nad zalewem z kuzynkami z Jaworzna. To był wspaniały czas – wspomina. Cieszy się, że ośrodek został zmodernizowany. – Na pewno będzie tu jeszcze fajniej niż wtedy, gdy byłam dzieckiem – dodaje.

Sosina to też idealne miejsce do zawodów sportowych. To tam odbywały się i na pewno powrócą regaty kajakowe, triathlon, rolkowanie. Nad zalewem były też organizowane różne imprezy, np. Festiwal Energii i Metalfest. Ośrodek odwiedzili także pielgrzymi z zagranicy, których jaworznianie gościli w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
Administratorem ośrodka jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Lata 70. XX wieku. Pracownicy huty szkła budowali Sosinę w czynie społecznym | fot. Materiały ze zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna

Zobacz także: