Jaworzno kultywuje chwalebne dzieje lotnictwa polskiego. W mieście odbyły się uroczystości zakończone piknikiem w parku Gródek.

Każdego roku, w trzecią niedzielę września, mamy okazję uczestniczyć w uroczystościach ku czci polskich lotników. To wydarzenie weszło do kalendarza nie tylko jaworznian, ale również dowództwa sił powietrznych dzięki staraniom prezesa Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich Tadeusza Zemuły. W tym roku zbiegło się ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez nasz kraj, 100-leciem Polskiego Lotnictwa Wojskowego oraz 25-leciem istnienia ŚSLP.

Uroczystości rozpoczęła 16 września podniosła msza w sanktuarium MBNP w Osiedlu Stałym, w której brali udział: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, jego zastępcy Tadeusz Kaczmarek i Monika Bryl, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, różnych instytucji, radni, przedstawiciele MON, generalicja, żołnierze, mieszkańcy i zaproszeni goście. To była szczególna msza, ponieważ podczas niej uhonorowano proboszcza parafii ks. Józefa Lendę medalem za opiekę nad Kaplicą Lotników. Również z ceremoniałem wojskowym poświęcono sztandar ŚSLP, złożono w kaplicy Lotników urnę z ziemią z grobu płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego i odsłonięto tablicę Votum Gratiarum. Ważnym i wzruszającym momentem było otwarcie Muzeum Skarbiec w górnej części kościoła, które stanowi spójny kompleks z Kaplicą Lotników.

Dalsza część obchodów odbyła się w parku Gródek w ramach Modelarskiego Pikniku Lotniczego.

Jest wielce prawdopodobne, że po tym kamieniołomie chodził kiedyś Karol Pniak, bo mieszkał kilkaset metrów stąd. To jemu zawdzięczamy, że pasjonaci lotnictwa, chcąc uhonorować jego i innych jaworznian założyli stowarzyszenie, które się tak pięknie rozwinęło i daje świadectwo temu, jak lotnictwo, wojsko są ważne dla obronności kraju i jak ważne jest kultywowanie tych pięknych tradycji, a szczególnie w stuleciu odzyskania niepodległości – mówił prezydent Silbert.

Już od godzin dopołudniowych mieszkańcy, którzy tłumnie odwiedzili park, brali udział w różnych konkursach. Najbardziej przypadły im do gustu podchody, gra już zapomniana, ale lubiana. Zgłosiły się do niej całe rodziny – ponad 120 osób, świetnie radząc sobie z pokonywaniem trasy i rozwiązywaniem zagadek. Poza tym na miłośników wojska czekało mnóstwo atrakcji: wystawa pojazdów militarnych, m.in. można było zobaczyć działa armatnie, które wykorzystano w filmie “Ogniem i mieczem”, pokazy modeli latających, dronów, warsztaty modelarskie – dzieci mogły wykonać z rodzicami latawce, samoloty, wziąć udział w pokazach balonów na ogrzane powietrze, konkursach pilotażu.

Atrakcją, szczególnie dla dzieci były przemarsz Kampanii Honorowej Wojska Polskiego oraz złożenie meldunku, podniosłe było wbijanie symbolicznych “gwoździ” w drzewce poświęconego sztandaru ŚSLP. Zasłużonych dla lotnictwa udekorowano medalami i odznaczeniami. Symbolicznym i podniosłym aktem było też podpisanie aktu erekcyjnego budowy pomnika Sławy Lotnictwa Polskiego.

Test: Klara Mądroń

Zobacz także: