Jaworznicka malarka Natalia Jankowska-Urant została laureatką ogólnopolskiego plebiscytu “Skuteczna Kobieta Roku 2020”.

Jaworznianka wygrała w dziedzinie kultury ex aequo z mezosopranistką Alicją Węgorzewską-Whiskerd.

To dla mnie wielkie wyróżnienie znaleźć się w gronie laureatek razem ze słynną śpiewaczką operową, jak i ze znaną dziennikarką Anną Popek – podkreśla pani Natalia.

Plebiscyt “Skuteczna Kobieta Roku 2020” został zorganizowany przez Akademię Kobiet Skutecznych. To konkurs, który ma wyłonić panie wyróżniające się wizją, innowacyjnym myśleniem, przeciwdziałające stereotypom, uprzedzeniom i patologiom, a także mające osiągnięcia w promowaniu postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych.

Natalii Urant jest znana ze swoich obrazów, które maluje kawą, herbatą i innymi niecodziennymi technikami. Ostatnio tworzy także na skórze i ma w planach kolejne eksperymenty – będzie łączyć ze sobą różne odcienie herbaty, żeby uzyskać więcej barw. Swoich sił próbuje także w pisarstwie. Właśnie kończy kryminał “Tajemnica kawy”. Myśli też o nagraniu swojej piosenki.

Ma nie tylko duszę artystki, ale i ścisłowca. Oprócz tego, że z wykształcenia jest architektem wnętrz, jest także biologiem. Swoją malarską pasję rozwijała w jaworznickim STK, a jej mentorem jest Jacek Gąsior. Za swoją twórczość zdobyła laury w trzech międzynarodowych i dziesięciu ogólnopolskich konkursów plastycznych. Jej obrazy wiszą m.in. w Watykanie i Parlamencie Europejskim. Za swój wkład w dziedzinie kultury została odznaczona medalem honorowym “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Docenił ją także prezydent Jaworzna, przyznając jej nagrodę za upowszechnianie kultury.

Tekst: AZ-H