Jaworznicka “autostrada” dla rowerów zmienia się z każdym tygodniem. Drogowcy korzystają z dobrej pogody, więc asfaltowych dróg dla cyklistów wciąż przybywa. Do kładki nad ulicą Kolejową jaworznianie zdążyli się już przyzwyczaić, ale od niedawna zobaczyć już można także kładkę nad ul. Piłsudskiego. Przebity został już również tunel pod Trasą Śródmiejską. Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach zacierają ręce.

Trzeba przyznać, że serce się raduje, kiedy patrzę, jak nasze miasto staje się przyjazne i bezpieczne dla rowerzystów. Śledzę postępy prac, bo na rowerze jeżdżę naprawdę dużo. Wiosną i latem zdarza mi się dojeżdżać na dwóch kółkach nawet do pracy – mówi jaworznianin, Mikołaj Chruściński.

Asfalt na Velostradzie połączył osiedle Skałka z Jeziorkami. Nowa wygodna droga zaczyna się od ulicy Insurekcji Kościuszkowskiej i właśnie stąd biegnie w stronę Jeziorek. To jednak nie koniec trasy. W niedalekiej przyszłości droga połączy Jeziorki z Ciężkowicami. Co ważne, z trasy rowerowej nie będą mogły korzystać quady ani samochody. Drogowcy zamontują tam specjalne ograniczenia, które uniemożliwią wjazd większym pojazdom.

Prace związane z budową Velostrady trwają też w Osiedlu Stałym. Tutaj droga będzie się zaczynała przy ulicy Puszkina. Trasy została dobrze przemyślana. Velostrada pobiegnie skrajem lasu do parku Podłęże, dalej poprowadzona będzie kładką nad aleją Piłsudskiego przez zielony wąwóz do tunelu pod Trasą Śródmiejską. Następnie, po północnej stronie trasy, łączyć się będzie z Mostową i Mieszka I i dalej kolejną kładką nad ulicą Kolejową, doprowadzi cyklistów do ścisłego centrum i jaworznickich plant.

Velostrada będzie drogą dwujezdniową. Każda jezdnia będzie miała dwa pasy. Po południowej stronie drogi poprowadzony będzie chodnik dla pieszych. Velostrada będzie bezpieczna w nocy, gdyż będzie miała własne oświetlenie. Przewidziano również ławki przy chodniku. Otoczenie będzie zagospodarowane ozdobną roślinnością – zapowiadają urzędnicy z jaworznickiego magistratu.

Tekst: GD