Sporo propozycji przygotowali na styczeń instruktorzy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Placówki MCKiS zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia artystyczne i sportowe.

W byczyńskim klubie Niko (ul. Na Stoku 14) prowadzone będą zajęcia artystyczne rękodzieła dla dorosłych. 17 stycznia o godz. 18 rozpoczną się warsztaty pod hasłem „Przetrwaj z nami zimę – czas na HYGGE”. Hygge to słowo z języka duńskiego. Oznacza komfort, wygodę i przytulność. Używane jest jako określenie dla osiągnięcia wewnętrznej równowagi i bezpieczeństwa. Warto sprawdzić, jak duńskie hygge sprawdzi się w zimowym Jaworznie.

To nie wszystko. Już 29 stycznia o godz. 9 w Niko rozpocznie się maraton decoupage. Instruktorzy zapraszają początkujących uczestników oraz takich, którzy świetnie już sobie radzą. 20 stycznia o godz. 17 najmłodsi mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w zajęciach „Karnecik marzeń dla babci i dziadka”. Będzie okazja, by pomyśleć o zbliżających się świętach seniorów.
Klub Kasztan (ul. Kasztanowa 30) w Jeziorkach stawia na spotkania dla całych rodzin. 15 stycznia o godz. 10 odbędą się tam warsztaty ceramiczne „W czym herbatka dla babci i dziadka?”. Na zajęciach powstaną unikatowe prezenty dla ukochanych babć i dziadków. Tydzień później, 22 stycznia, o godz. 10, odbędą się kolejne warsztaty ceramiczne „Maski nie od parady”. Natomiast 28 stycznia o godz. 18 pod czujnym okiem instruktora będzie można wykonać miedzianą biżuteryjną zawieszkę, a to w ramach zajęć “Podaruj walentynkę”. – Rodzinne zajęcia integracyjne to stały element naszej oferty kulturalnej. Wspólne lepienie, wzajemna pomoc i toczące się w tym czasie rozmowy na przeróżne tematy scalają więzy rodzinne i towarzyskie. A jeśli wyjdzie przy tym coś artystycznie ciekawego, do użytku własnego lub do podarowania, to cel w dwójnasób zostanie osiągnięty. Zajęcia okolicznościowe, jak chociażby te na dni babci i dziadka, wpisują się w tę ideę znakomicie – mówi Ewelina Ogiołda z MCKiS.

W ciężkowickim Klubie Wega (ul. Ks. Mroczka 51) 14 stycznia o godz. 13.30 rozpocznie się Zimowy Turniej Piłkarzyków dla dzieci. 18 stycznia o godz. 13.30 najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych „Dla Babci i Dziadka”. Na zakończenie miesiąca, 28 stycznia, od godz. 13.30, będzie można uczestniczyć w zabawach na śniegu. – Staram się podążać za tym, co chciałyby w naszym klubie robić dzieci. Poprzez ruchowe zajęcia można zachęcić dzieci do praktykowania zdrowego trybu życia. Pandemia, a przy tym kwarantanna czy zdalne nauczanie, sprzyjają złym nawykom. Dzieci sporo siedzą przed komputerami, sięgają po słodycze, chipsy. Dlatego chcę pokazać naszym podopiecznym, że ruch i zabawa to lepszy i ciekawszy sposób na spędzenie wolnego czasu – przekonuje Wanda Ciołczyk z klubu Wega.

Instruktorzy świeżo wymalowanego klubu pod Skałką (ul. Dąbrowskiego 17) także zadbają o rodzinną rozrywkę. 20 stycznia o godz. 15.30 odbędą się tam warsztaty kreatywne z okazji Dnia Babci i Dziadka. 28 stycznia na godz. 16 klub zaprasza seniorów. Będzie okazja, by kontynuować treningi, dyskutować o literaturze czy zgłębiać tajniki sprzętów, wykorzystujących nowoczesne technologie. Warsztaty dla seniorów organizowane są z bibliotekarzami w długoszyńskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projekt nosi nazwę „Cztery pory roku i seniorzy”.

W styczniu nie zabraknie też wystaw prac plastycznych. W hali sportowej w Osiedlu Stałym (ul. Inwalidów Wojennych 18) w piątek, 20 stycznia, od godz. 18 oglądać można będzie prace plastyczne dzieci i młodzieży z grup tanecznych MCKiS oraz młodych scrabblistów. Tej ekspozycji towarzyszyć będzie galeria zdjęć prezentowanych pod hasłem „Roztańczona Babcia – roztańczony Dziadek”. Będzie przedstawiać sylwetki mieszkańców miasta, uczęszczających na zajęcia w MCKiS. – Wystawę będzie można oglądać w holu hali sportowej w Osiedlu Stałym do końca stycznia – zapowiada Aneta Szczyrzyca, instruktorka z MCKiS.

W Domu Kultury w Szczakowej też szykują się ciekawe zajęcia artystyczne. 17 stycznia o godz. 15 dzieci będą mogły wziąć udział w tematycznych warsztatach scrapbookingu pt. „Dla Babci i Dziadka”. Skierowane do dzieci będą też warsztaty ceramiczne „Moje zwierzątko”. Zajęcia planowane są na 20 stycznia. Początek o godz. 9.30. Instruktorzy nie zapomnieli też o osobach dorosłych. To dla nich 27 stycznia o godz. 17 odbędą się warsztaty szydełkowania.

Z uwagi na pandemiczne ograniczenia, na wszystkie zajęcia organizowane w placówkach MCKiS obowiązują zapisy. Warto wcześniej skontaktować się z organizatorami, by dopytać o wolne miejsca i szczegóły.

Natalia Czeleń

Na zajęciach prowadzonych przez MCKiS można w sobie odnaleźć pokłady kreatywności | fot. Materiały MCKiS Jaworzno