Od poniedziałku, 15 listopada, tężnia solankowa na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera jest już nieczynna. Obiekt został zamknięty na okres zimowy, a jego ponowne uruchomienie planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Z kolei na Rynku rozpoczęły się prace związane z sezonową konserwacją i modernizacją fontann, a także modernizacją oświetlenia.

W sezonie przy tężni solankowej w GEOsferze inhalacji można zażywać codziennie, od rana do godziny 22. Solanka przestaje płynąć, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki.
– Zgodnie z instrukcją użytkowania sprzętu musimy go zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem mrozu. Nie możemy dopuścić do tego, by pompa popękała. Wyłączamy ją więc i czyścimy całe urządzenie. Następnie pompę wyciągamy – wyjaśnia Karolina Kędroń z jaworznickiej GEOsfery.

Drewniana konstrukcja z tarniną (gałązkami dzikiej śliwy) działa na terenie ośrodka od 2019 roku. Powstała w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego i przegłosowano ją jako projekt ogólnomiejski. Fontanna, ławki i siedziska wokół tężni są popularnym miejscem spotkań jaworznian oraz mieszkańców miast ościennych.

Solanka pochodzi z Zabłocia w pobliżu Zalewu Goczałkowickiego i ma największą na świecie zawartość jodu, która dochodzi aż do 140 mg/litr. W związku z tym regularne inhalacje nad tężnią wspomagają m.in. leczenie chorób dróg oddechowych i alergii, chorób laryngologicznych, schorzeń dermatologicznych, nerwic i podnoszą ogólną odporność organizmu.
To nie koniec przygotowań do zimy w naszym mieście. Na jaworznickim Rynku także rozpoczęły się prace związane z konserwacją fontann i oświetlenia. – W poniedziałek, 15 listopada, rozpoczęto prace związane z modernizacją oświetlenia Rynku. Chodzi tu o odcinek od przystanku Rynek do ulicy Słowackiego. Kolejne działania obejmują konserwację fontann i wymianę mechanizmu sterownia – informuje Izabela Miszczyk z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Natalia Czeleń

W Rynku trwają prace modernizacyjne i konserwacyjne fontann oraz oświetlenia | fot. Natalia Czeleń