Po sto książek, dziesięć czytaków i pięćset e-booków otrzymały dwie jaworznickie szkoły.

Literatura trafiła do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół nr 3 w Szczakowej. Książki to prezent od firmy Amazon.

Od czterech lat realizujemy projekt Kindloteka, w ramach którego fundujemy tradycyjne książki, czytaki i e-booki szkołom, które pracują na terenie, gdzie działają punkty Amazon. To nasi pracownicy wskazują szkoły, do których trafiają później książki. Zazwyczaj są ich absolwentami lub też uczą się tam ich dzieci. Ważne, że znają te placówki i wiedzą, że tam książki naprawdę się przydadzą – tłumaczy Marta Rzetelska, menedżer PR w firmie Amazon.

Uczniowie jaworznickich szkół, do których w środę, 14 listopada, trafiły książki, nie kryli radości z tego prezentu. Wszyscy deklarowali, że sięgają po książki chętnie i często. Bez trudu też wskazywali powody, dla których warto czytać.

Książki wzbogacają wyobraźnię, poszerzają słownictwo, uczą nowych rzeczy, pozwalają oderwać się od codziennych kłopotów i przenieść się w zupełnie inny świat – wyliczali uczniowie.

Zgodnie z założeniami projektu Kindloteka to nauczyciele i uczniowie mogą wskazać tytuły książek, które później wzbogacają szkolne biblioteki.

Propozycje są różne, czasem to lektury, innym razem beletrystyka, opowiadania, poezja czy też podręczniki do nauki języków obcych – wylicza Marta Rzeczycka. \

Do jaworznickich szkół trafiły między innymi książki Jerzego Pilcha, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Andrzeja Bursy czy Olgi Tokarczuk.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego otwarte jest na innowacyjne projekty. To jeden z nich. Nasza szkoła od dawna wspiera i promuje czytelnictwo więc nowych książek nigdy nie jest za dużo, a teraz mamy nie tylko tradycyjne, papierowe książki, ale również e-booki – mówi Magdalena Esmond, wicedyrektor CKZiU w Jaworznie.

Nowe książki bardzo przydadzą się również w Zespole Szkół nr 3. Tutaj też nie brakuje miłośników czytelnictwa.

Warto zachęcać najmłodszych do tego, by sięgali po książki. Trudno przecenić ich znaczenie w naszym życiu. Wielu uczniów chętnie czyta, toteż bardzo cieszę się, że udało nam się otrzymać nowe książki w ramach projektu Kindloteka – podkreśla Rafał Soból, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaworznie.

W tym roku pracownicy Amazon ze swoim prezentem trafili do czterech szkół w naszym regionie. Literackie perełki zawieźli jeszcze do szkół w Sosnowcu i Chorzowie. Uczniowie oprócz książek otrzymali koszulki z napisem “Kocham czytać” oraz zaproszenie na wycieczkę do sosnowieckiej siedziby firmy Amazon.

Tekst: GD

Zobacz także: