Jaworzno ma szczęście do najróżniejszych rankingów i konkursów. Zwykle plasuje się w ścisłej czołówce i to niezależnie od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę przy ocenie. I tak Jaworzno jest zarówno miastem, w którym najlepiej się mieszka, jak też i takim, które ma najpiękniejszą choinkę. Jest miastem bezpiecznym i takim, w którym ginie najmniej samochodów.

Tym razem do konkursu zakwalifikował się jaworznicki Rynek. Urbaniści będą wybierać najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Fakt, że główny plac miasta w ogóle startuje w tych zmaganiach, już jest nobilitujący. W końcu wybrano tylko 25 miejsc w całej Polsce, w tym właśnie Rynek w naszym mieście, a wyboru dokonali specjaliści.

Przebudowie tego miejsca towarzyszyły emocje. Wielu mieszkańców z niecierpliwością czekało na efekty prac. W końcu zmienić się miało naprawdę sporo. Jeszcze kilka lat temu przez Rynek wiodła ruchliwa Droga Krajowa nr 79. Po zakończeniu prac auta miały stąd zniknąć. Rynek zamknięty został jednak również dla innych samochodów. To budziło obawy kierowców. W końcu wygodny dojazd i możliwość znalezienia miejsca parkingowego jest jakąś wartością.

Szybko jednak okazało się, że zamknięcie tej przestrzeni dla samochodów, uwolnienie jej od spalin, kurzu i hałasu przyniosło sporo korzyści. Dziś Rynek to cel spacerów, spotkań, miejsce wypoczynku, wspólnego świętowania i zabawy. Jaworznianie z przyjemnością siadają na ławeczkach, żeby odpocząć czy wypić kawę w jednym z ogródków, które stają tam w sezonie letnim.

Mieszkańcy z dumą mówią o tym, jak miasto się zmienia, jak staje się wygodne i nowoczesne. Tę sympatię i dumę z własnego miasta po prostu widać. Wystarczy wrócić do kwestii rankingów. W tych, których liczy się siła głosów mieszkańców, nasze miasto wygrywa w cuglach, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Trudno się temu dziwić. Jaworznianie po prostu mają powody, by lubić swoje miasto.

Felieton: Grażyna Dębała

Zobacz także: