18. Festyn Elżbietański za nami. Kto pojedzie na pielgrzymkę do Lourdes?

Paulina i Wiesław Grzywa wygrali konkurs na najlepiej odtańczoną polkę i to oni pojadą teraz na pielgrzymkę do Lourdes. Taka była nagroda dla najlepszych tancerzy Festynu Elżbietańskiego, który odbył się w zeszłą sobotę w Szczakowej.

Zgłosiliśmy się spontanicznie. To była dobra zabawa – podkreśla pan Wiesław.

Teraz zwycięzcy mają możliwość wyjazdu z katowicką pielgrzymką. Nagrodę tę ufundowała Garbarnia Szczakowa.

Rok temu mieliśmy konkurs piosenki patriotycznej. Zwycięzcy pojechali do Ziemi Świętej – podkreśla ks. Józef Gut, proboszcz Parafi i św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej.

Festyn Elżbietański to rodzinna, pełna ciepła i radości impreza, organizowana w celu charytatywnym, jakim są wyjazdy na kolonie dzieci z różnych środowisk. Co roku feta przed szczakowskim kościołem ma bogaty program. 18 maja wystąpili m.in. grupa Dual i zespół “Muzykanci” z Joanną Słowińską, pieśniarką i skrzypaczką. Były konkursy i gry, jazda konna, warsztaty ceramiczne i plastyczne, Teatr Ognia Enigma i losowanie super cegiełki i super niespodzianek.

Co roku staramy się wesprzeć księdza Guta i jego wspaniałą inicjatywę, jaką są wakacje dla dzieci – podkreślają Władysław i Szymon Blecharzowie, którzy i tym razem kupili cegiełkę i bawili się na festynie.

Zadowolona z imprezy była też Czesława Tiszler.

Przychodzę tu każdego roku. Zawsze sporo się dzieje. Do tej pory przychodziłam z wnuczkiem. Tym razem zabrałam ze sobą męża – mówi.

Pan Adam na festynie zjawił się po raz pierwszy i był mile zaskoczony atmosferą.

Przyszedłem obejrzeć polkę – przyznaje. Spodobały mi się też stare motocykle, których wystawę napotkałem przed kościołem – dodaje.

Powody do radości miała też rodzina Starzyków, która wygrała rodzinną grę terenową. Zawodnicy mieli do pokonania kilkanaście kilometrów.

Nie była to łatwa droga, szczególnie dla dzieci. Ale choć było ciężko i wędrowaliśmy w pełnym słońcu, jakoś daliśmy radę – podkreśla Justyna Starzyk.

Organizatorzy XVIII Festiwalu Elżbietańskiego to Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz parafia św. Elżbiety Węgierskiej. Partnerem była Garbarnia Szczakowa.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska