W Urzędzie Miejskim w Jaworznie odbyło się w środę, 14 grudnia, spotkanie podsumowujące tegoroczną Akademię Bezpieczeństwa.

W jej ramach zorganizowano liczne przedsięwzięcia skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz do seniorów.

W czasie konferencji w UM Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna, podziękował za zaangażowanie wszystkim współorganizatorom Akademii Bezpieczeństwa, która miała swoją pierwszą edycję w 2017, a kolejne w 2018 i 2019 roku. Z powodu pandemii AB nie odbyła się jednak w 2020 i 2021 roku. Po tej dwuletniej przerwie wróciła w tym roku.

– W tegorocznej edycji uczestnicy Akademii mogli liczyć na jeszcze większą ilość atrakcji niż w poprzednich odsłonach przedsięwzięcia. To imponujące, że w zajęciach dla przedszkolaków i pierwszoklasistów wzięły udział wszystkie przedszkola publiczne i niepubliczne z terenu Jaworzna – podkreślił wiceprezydent naszego miasta. – Już zastanawiamy się nad formułą przyszłorocznej edycji. Chcielibyśmy dołączyć do grona współorganizatorów kolejne służby, które będą razem z nami uświadamiać dzieci, młodzież i seniorów, jak ważne jest bezpieczeństwo – dodał.

Wśród organizatorów AB, w tym roku, obok Urzędu Miejskiego i jego wydziałów, w tym Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności i Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, znalazły się też m.in. policja, straż pożarna i straż miejska, ochotnicze straże pożarne, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz miejski rzecznik konsumentów. Przedstawiciele tych instytucji prowadzili Akademię Bezpieczeństwa na kilku poziomach.

Najszerzej zakrojoną akcją była na pewno ta pn. „Bezpieczny Przedszkolak i Pierwszoklasista”. W jej ramach dzieci poznały m.in. zasady ruchu drogowego, uczyły się numerów alarmowych, przyswajały wiedzę na temat tego, jak zachować się w razie zagrożenia. Miały też okazję obejrzeć od środka radiowozy, samochody straży pożarnej i straży miejskiej.
W zajęciach w hali wzięło udział, w ciągu ośmiu dni, 1940 maluchów.

Pikniki bezpieczeństwa odbyły się natomiast w trzech jaworznickich szkołach podstawowych. W ich ramach uczniowie przyglądali się pokazom sprzętu i umiejętności służb mundurowych. Uczyli się bezpiecznych zachowań. W ramach Akademii Bezpieczeństwa odbywały się też zajęcia dla młodzieży: „Wtargnięcie napastnika do szkoły” i „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”. Wzięło w nich udział ok. 960 uczniów z 7 jaworznickich szkół średnich.

– Celem pierwszych warsztatów było nauczenie uczniów klas pierwszych szkół średnich właściwego zachowania i postępowania w przypadku ataku terrorystycznego, a także uświadomienie zagrożeń związanych z agresją, napadem. Zajęcia prowadziła firma wyspecjalizowana w tych zagadnieniach, której wykładowcy są jednocześnie instruktorami policyjnych sił antyterrorystycznych – informują jaworzniccy urzędnicy.

Zajęcia nt. cyberprzemocy dotyczyły zagrożeń płynących z nadmiernego czasu spędzonego w sieci, przemocy rówieśniczej i zapewnienia wsparcia jej ofiarom. W warsztatach uczestniczył psycholog.

Odbywały się też spotkania w trzech klubach seniora (dla prawie 60 osób) pod hasłem „Starsi=Bezpieczni”. Jednym z punktów była prelekcja Krystyny Banasik, miejskiego rzecznika konsumentów. Była mowa o nowej formie oszustwa, na zakup węgla, o bezpieczeństwie w świecie konsumenckim i o nieuczciwych praktykach dotyczących podpisywania się pod fałszywymi umowami kupna. Seniorzy poznali też zasady prowadzenia „Akcji jodowej” i aspekty bezpieczeństwa osób starszych w internecie – „Seniorze – spotkajmy się w sieci”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Spotkanie, podsumowujące Akademię, odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: