Fundacja Mój Czas dla Seniora im. Wandy i Józefa powstała 5 lat temu. W tym czasie za jej sprawą w Jaworznie zorganizowano wiele spotkań, wycieczek, prelekcji i koncertów z myślą o jaworznickich seniorach.

Naszym głównym celem jest ofiarowanie swojego czasu drugiemu człowiekowi, ale ważne jest to, żeby był to naprawdę dobry czas. Taki, kiedy całą uwagę skupiamy na kimś innym, uważnie go słuchamy, rozmawiamy, czasem wspólnie się śmiejemy, po prostu jesteśmy razem – tłumaczy Renata Talarczyk, założycielka fundacji.

Fundacja skupia wokół siebie nie tylko seniorów, ale również młodzież. Chodzi o to, by młodych ludzi uwrażliwiać na potrzeby osób starszych, pokazać im, że spotkanie z każdym człowiekiem może być ciekawe i wartościowe.

Z moich doświadczeń wynika, że warto konfrontować osoby młode z seniorami. Takie spotkania przynoszą obopólne korzyści. Na wymianie doświadczeń, rozmowie, spotkaniu korzystają przecież nie tylko seniorzy, ale i młodzież – podkreśla Renata Talarczyk.

To założenie realizowane było w ramach jednego z projektów jaworznickiej fundacji. Program “Seniorzy wśród młodych” umożliwił przedstawicielom różnych pokoleń, na wzajemne lepsze poznanie się. Młodzi opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach, czy o młodzieżowych subkulturach. Swoimi wspomnieniami chętnie dzielą się też seniorzy.

To pozwala osobom starszym zrozumieć młodych, ich motywacje, sposób postępowania czy ich wybory i stworzyć płaszczyznę porozumienia. Integracja tych środowisk to jedna z misji fundacji – tłumaczy Renata Talarczyk.

Jubileuszowe obchody zaplanowano na sobotę, 1 grudnia. Spotkanie odbędzie się w budynku przy ul. 11 Listopada 4c. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz miasta oraz oczywiście jaworzniccy seniorzy. Spotkanie będzie okazją, by przypomnieć o działalności dotychczasowej fundacji i zdradzić nieco planów.

Te 5 lat to był bardzo dobry czas intensywnej pracy. Mam nadzieję, że przed nami kolejne jubileusze – mówi Renata Talarczyk.

Tekst: GD

Zobacz także: