Podpisana została umowa z firmą, która odnowi plac zabaw na plantach w Centrum.

Dotychczasowe urządzenia i nawierzchnia tartanowa są już mocno zużyte. – Modernizacja placu zabaw była konieczna ze względu na bezpieczeństwo dzieci z niego korzystających – mówi Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. oświaty i gospodarowania nieruchomościami. – Należy pamiętać, że to nie jest naprawa wadliwego placu, a jego całkowite odnowienie po sześciu latach intensywnego użytkowania przez najmłodszych mieszkańców Jaworzna – podkreśla.

Plac na terenie po kopalnianym szybie Kościuszko od początku cieszy się dużą popularnością. Powstał jako jedna z pierwszych atrakcji na plantach. Przetarg na instalację placu ruszył w 2015 roku. Na tartanowej powierzchni zostały zainstalowane drabinki, huśtawki, karuzele i zestaw sprawnościowy ze zjeżdżalniami i ścianką wspinaczkową. Powstał też park doświadczeń, czyli sensoryczna ścieżka edukacyjna m.in. z cymbałami, telegrafem akustycznym, kompasem, tarczą i kołyską Newtona.

Popularność placu zabaw i upływ czasu sprawiły, że niektóre urządzenia są dziś już mocno wysłużone. Dochodziło też do licznych dewastacji, a nawet kradzieży różnych elementów w parku doświadczeń.

Na odnowionym placu zamontowane zostaną urządzenia dostosowane do różnych grup wiekowych. Staną tam zjeżdżalnie, huśtawki, skoczki i karuzele. Nowością będzie park linowy i inne zręcznościowe urządzenia. Wszystkie te obiekty zostaną zamontowane na nowej, bezpiecznej nawierzchni i będą spełniać wymagane atesty. Urzędnicy wzięli też pod uwagę trwałość wyposażenia placu. Ma być ono wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

W projekcie znalazła się też wymiana ogrodzenia. Pojawi się także więcej ławek i koszy na śmieci.

Modernizacja placu będzie kosztować prawie 1 mln zł. Roboty mają potrwać do listopada. – Warto podkreślić, że dotychczasowa infrastruktura placu, która nadawała się będzie do dalszego użytku, uzupełni istniejące w mieście tereny rekreacyjne – zaznacza Tomasz Jewuła.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Wizualizacja nowego placu zabaw | fot. Materiały UM Jaworzno