Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wielospecjalistycznego został oficjalnie otwarty!

Ten oddział jaworznickiego szpitala został przeniesiony na pierwsze piętro, gdzie dotąd mieściły się pomieszczenia administracyjne i gruntownie wyremontowany. Pacjenci mają tu teraz więcej przestrzeni i znacznie lepsze warunki leczenia. Szpital kupił też nowy sprzęt. Inwestycja kosztowała w sumie 3,7 mln zł. Pieniądze na to przedsięwzięcie przekazało miasto.

W uroczystości otwarcia oddziału uczestniczyli m.in.: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Monika Bryl, wiceprezydent naszego miasta, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, długoletni
przewodniczący Społecznej Rady Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie oraz Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, a także radni.

Warto inwestować w rozwój placówek, gdzie jest świetny personel, który dba o to, by pacjentom było dobrze – podkreślił Paweł Silbert.

Z kolei Dariusz Starzycki stwierdził, że kolejny wyremontowany oddział w jaworznickim szpitalu to świetna wiadomość dla pacjentów.

O samym oddziale mówił Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Oddział Urologiczny został utworzony 10 lat temu i z perspektywy czasu widać, że był to strzał w dziesiątkę. Przez te lata w oddziale hospitalizowanych było 20 tysięcy pacjentów, to średnio ok. 2 tys. chorych rocznie. W tym roku na urologii mieliśmy już 2800 pacjentów, a myślę, że do końca roku będzie ich ok. 2900 – informował.

Chorych z poważnymi problemami urologicznymi jest coraz więcej, a oddział cieszy się w całym regionie ciągle rosnącą renomą. Przybywa więc także liczba operowanych u nas pacjentów. W 2009 r. urologicznych operacji przeprowadzono w jaworznickim szpitalu 239. W tym roku (do początku grudnia) było ich 791. Wielu pacjentów korzysta też z przyszpitalnej poradni urologicznej. W tym roku odwiedziło
ją ponad 5 tys. chorych.

Podczas uroczystego otwarcia Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej podkreślano, że jego wielką siłą jest świetna kadra i bardzo dobry sprzęt.

Bardzo czekaliśmy na otwarcie oddziału w nowym miejscu. Po przeprowadzce mamy więcej miejsca i znacznie lepsze warunki, więc traktujemy to jako wyróżnienie dla naszej pracy. Nikogo nie zapraszamy, by stał się naszym pacjentem, ale jeśli ktoś do nas już trafi, to zrobimy wszystko, by jak najlepiej mu pomóc – stwierdził Artur Kuligowski, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.

W ramach inwestycji na potrzeby oddziału zaadaptowano pomieszczenia administracyjne, przeprowadzono tam niezbędne roboty budowlane. Zmodernizowana została instalacja sanitarna, wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna oraz wentylacja i klimatyzacja, a także instalacja gazów medycznych. Zakupiono nowy sprzęt.

Jaworznicka lecznica staje się coraz nowocześniejszą placówką. W sierpniu zaprezentowano aparat mammograficzny z cyfrowym detektorem obrazu za ok. 1,2 mln zł, a w październiku szpital otrzymał blisko 159 tys. zł dofinansowania na zakup sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Tekst: Grażyna Dębała