W kwietniu mobilny krwiobus przyjedzie do Jaworzna 3 razy. Na Rynku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej zaparkuje we wtorki: 4 i 18 kwietnia. Krew można będzie oddać od godz. 9 do 14. W piątek, 21 kwietnia, krwiobus stanie przy Szybie Piłsudski przy ul. Krakowskiej (parking przy stołówce).

Katowickie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaopatruje w krew i jej składniki prawie 130 szpitali i klinik regionu śląskiego. RCKiK ponosi odpowiedzialność za zabezpieczenie w krew zarówno planowych zabiegów operacyjnych, jak i zapewnienie krwi dla ratowania życia ofiar wypadków drogowych. Rezerwy krwi powinny więc być stale uzupełniane, dlatego potrzebni są nowi honorowi dawcy.

– Aktywnych dawców, którzy mieszkają w Jaworznie i od 2022 r. przynajmniej raz oddali krew, mamy 1500. W tym roku w czasie akcji w ambulansie w Jaworznie odnotowaliśmy już około 150 donacji. Niektóre osoby krew oddały dwukrotnie – mówi Aleksandra Sztajnert-Kurdziej, kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK w Katowicach.

Do dzielenia się krwią z potrzebującymi zachęcają jaworzniccy Honorowi Dawcy Krwi – Krzysztof Jędrzejek oraz Patryk Zieliński. Pan Krzysztof oddał już 50 litrów pełnej krwi.

– Trwało to ponad 20 lat i oddawanie krwi weszło mi już w nawyk. Poza tym wiem, jak potrzebna jest krew, by uratować czyjeś życie, dlatego krew oddaję i dopóki zdrowie mi dopisuje, będę to robił nadal – mówi Krzysztof Jędrzejek.

Krzysztof Jędrzejek zachęca do oddawania krwi | fot. Materiały prywatne

Jaworznianin krew po raz pierwszy oddał w latach dziewięćdziesiątych w trakcie służby wojskowej na misji w byłej Jugosławii, a regularnie oddawać krew zaczął w marcu 2001 roku.
Honorowym Dawcą Krwi – Zasłużonym dla Zdrowia Narodu został też Patryk Zieliński. – Honorowym dawcą krwi jestem od 18. roku życia, czyli od ponad 19 lat – opowiada pan Patryk. Jak sam przyznaje, jako młodego człowieka początkowo do oddawania krwi skłaniała go perspektywa dnia wolnego od szkoły.

– Chodziłem wtedy do technikum, a ZSP nr 3 w Jaworznie organizowało akcje krwiodawcze. Później stwierdziłem, że warto w życiu zrobić coś dobrego dla innych i zachęciłem też do tego mamę, brata oraz siostrę – opowiada jaworznianin.

Po latach bliscy pana Patryka mają na swoim koncie już po 20 litrów oddanej krwi. Sam pan Patryk oddał ponad 27 litrów. Jaworznianin podkreśla, że warto pomagać i nie bać się tego. – Trzeba też stosować się do zaleceń przed oddaniem krwi. Ja wypijam więcej wody niż zazwyczaj i wtedy cały proces trwa o wiele krócej – zapewnia pan Patryk.

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić około 2 litry płynu, nie palić papierosów i nie pić alkoholu. Aby oddać krew, dawca musi być zdrowy, wypoczęty i po lekkostrawnym, niskotłuszczowym posiłku. Zgłosić się trzeba z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Po oddaniu krwi przysługuje zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni czy w szkole. Ponadto każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań, czyli oznaczenie grupy krwi, morfologię i badania wirusologiczne. Dawca krwi liczyć może także na posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal (9 czekolad).

Natalia Czeleń

Patryk Zieliński (po prawej) oddawanie krwi traktuje już jako obowiązek, który przynosi wiele dobra | fot. Materiały prywatne