Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Z rozmachem to święto celebrowano w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz Niepublicznym Przedszkolu Wielospecjalistycznym „Mali Zdobywcy” w Jaworznie.

Placówki włączyły się w akcję organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie. W ramach przedsięwzięcia wokół jaworznickiego ośrodka na sznurku o długości 630 metrów powieszono kolorowe, papierowe skarpetki. Nie bez przyczyny święto osób z Zespołem Downa kojarzone jest właśnie ze skarpetkami nie do pary. – Przyczyną wady genetycznej jest trzeci chromosom, który „doczepił” się do 21 pary chromosomów. Ponieważ chromosom swoim kształtem przypomina skarpetkę, to kolorowym symbolem tego dnia stała się skarpetka – tłumaczy Maria Nowak, inicjatorka akcji w Jaworznie.

Kolorowe skarpetki powieszone wokół ośrodka to efekt dobrej współpracy całej przedszkolnej i szkolnej społeczności. – W akcję zaangażował się cały personel, dzieci oraz rodzice. Inicjatywa spotkała się też z dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczeństwa. Obawialiśmy się, że ktoś zniszczy skarpety, które wywiesiliśmy na zewnątrz budynku, ale wisiały tam przez kilka dni i nic takiego się nie stało – zdradza Bożena Grudnik-Opitek dyrektor Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych.

Kolorowe, papierowe skarpetki wykonane były różnymi technikami plastycznymi. Wszyscy przykładali się do tego, by pobić rekord i wygrać konkurs na najdłuższy łańcuch „Wyjątkowych skarpet”. Sprawozdanie z przeprowadzonej w Jaworznie akcji inicjatorzy przesłać muszą organizatorom do 23 marca. Po tym czasie wyłonieni zostaną laureaci konkursu.

Personel ośrodka ma nadzieję, że dzięki udziałowi w tej akcji uda się zwiększyć świadomość i pogłębić wiedzę jaworznian na temat życia, możliwości i ograniczeń osób z zespołem Downa. – Liczymy na to, że to ziarenko zostanie zasiane i ludzie zaczną przychylniej patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami – podkreśla Bożena Grudnik-Opitek.

Natalia Czeleń

Akcja “Wyjątkowa skarpetka” szybko zdobyła sympatię i popularność
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: