Przebudowa ulicy Piekarskiej (drogi biegnącej od Gigantu do Niedzielisk) wystartuje 17 maja. Termin rozpoczęcia robót przesunięto o tydzień. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Jednak przejazd Piekarską i dojazdy do posesji mają być zapewnione. Wprowadzenie czasowej organizacji ruchu ma nastąpić 14 maja, o godz. 9.00.

Nie będzie objazdów. Ruch na Piekarskiej będzie wahadłowy – informuje Andrzej Kramarz z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – To prawda, że roboty miały rozpocząć się około 10 maja, ale wykonawca poprosił o przesunięcie terminu o siedem dni – wyjaśnia.

Na Piekarskiej zostanie odnowiona jezdnia (na odcinku od ul. Działkowej do ul. Wiejskiej). Poza tym drogowcy zbudują 10 nowych miejsc postojowych w rejonie ul. Bogusławskiego i zatokę manewrową dla autobusów.

Od 17 maja będą trwać roboty rozbiórkowe, a 31 maja rozpocznie się budowa zatoki i miejsc postojowych. Prace nawierzchniowe mają ruszyć 21 czerwca, a cały remont powinien zakończyć się końcem przyszłego miesiąca. Harmonogram może się jednak zmienić ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Oprócz remontu Piekarskiej i modernizacji Grunwaldzkiej, przebudowane zostaną także: cała ulica Katowicka, która ciągnie się od Osiedla Stałego przez Dąbrowę Narodową do Łubowca, i byczyński odcinek ulicy Krakowskiej. Straci on status DK 79, a nowy ślad „krajówki” zostanie poprowadzony m.in. estakadą. Tymczasem przebudowywana jest ulica Martyniaków, na odcinku od ul. Wojska Polskiego do Promiennej. Droga powstanie od nowa i zyska nowy system odwadniający. Projekt przewiduje budowę dodatkowego pasa do skrętu w lewo w kierunku Katowic, a od ulicy Wojska Polskiego do Energetyków drogę dla rowerów. Na Martyniaków zostanie zamontowane nowe oświetlenie przejść dla pieszych i przystanków autobusowych. Pojawi się również stacja meteorologiczna, dzięki której na aktywnych znakach będą wyświetlane informacje o warunkach na drodze. Przebudowa Martyniaków kosztuje 10,5 mln zł. Prawie 4 mln zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych.

Modernizacja Piekarskiej to część większego drogowego projektu w tej części Jaworzna – przebudowy ul. Grunwaldzkiej. Drogowcy wezmą się za stary ślad Drogi Krajowej nr 79, na odcinku od ronda na Pechniku do skrzyżowania z ul. Kolejową w Centrum, zaraz po remoncie Piekarskiej. Grunwaldzka zostanie zwężona do 6 metrów i zyska nowe chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe i pasy dla rowerzystów w obu kierunkach. Połączą one ścieżki na rondzie na Pechniku z Velostradą. Do przebudowy pójdą także podziemne sieci i geometria skrzyżowania z ul. Kolejową. Mimo modernizacji Grunwaldzka będzie przejezdna, a właściciele posesji mają mieć do nich zapewniony dojazd. Prace mają potrwać do końca 2022 roku. Przeprowadzi je firma Hucz Sp. z o.o. SK z Boronowa.

Przebudowa Piekarskiej i Grunwaldzkiej będzie kosztować prawie 5 mln zł. Koszty modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej sfinansują Wodociągi Jaworzno. Nasze miasto pozyskało na ten cel 1,6 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Remont Piekarskiej rozpocznie się od strony Gigantu | Fot. Anna Zielonka-Hałczyńska