Po 67 dniach wakacyjnego odpoczynku uczniowie ponownie zasiedli w szkolnych ławkach. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w tym roku dla 9768 uczniów jaworznickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dla 909 dzieci jest to dopiero początek edukacji, bowiem tylu uczniów zostało zapisanych do pierwszej klasy w 22 podstawówkach.

Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny szkoły zrezygnowały z tradycyjnych akademii rozpoczynających nowych rok szkolny. W większości uczniowie rozpoczynali nowy rok spotkaniami w wyznaczonych salach z klasą i wychowawcą o różnych godzinach. Obowiązywał dystans i maseczki. W Szkole Podstawowej nr 17 najmłodsi uczniowie mieli wspólne spotkanie w sali gimnastycznej. – Postanowiliśmy wprowadzić od razu pierwszoklasistów do grona uczniów szkoły zgodnie z tradycją, organizując im pasowanie. Było to dla nich ogromne przeżycie. Rodzice przygotowali tyty wypełnione słodkościami, każde dziecko otrzymało też dyplom – informuje Anna Wojkowska, dyrektor SP 17.

Rodzice i nauczyciele obawiają się powrotu do zdalnej nauki. – Boję się kolejnego lockodownu, chociaż mam nadzieję, że unikniemy zdalnego nauczania. Obawiam się, bo w zeszłym roku byłam na urlopie zdrowotnym, więc w razie wprowadzenia zdalnego nauczania, będzie to dla mnie coś nowego, będę się tego uczyć od początku. Ale optymistycznie podchodzę, bo nowa praca, nowe wyzwania, nowe zadania przede mną – mówi Aneta Grabska, nauczyciel z SP 17.

Anna Szatkowska w środę po raz pierwszy odprowadziła syna do szkoły. – Syn bardzo się cieszy, że jest już uczniem. Będzie w klasie razem z kolegami z przedszkola. Razem kupowaliśmy artykuły szkolne. Ja też to przeżywam, bo to moje pierwsze dziecko, które przekroczy próg szkoły. Trochę się obawiam lockdownu, ale mam nadzieję, że unikniemy zdalnego nauczania – wyjaśnia Anna Szatkowska.

1 września uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach zgodnie z obowiązującymi i wypracowanymi przez szkoły zasadami reżimu sanitarnego. Dystans, maseczki, dezynfekcja rąk stają się już normą. I Liceum Ogólnokształcące wdrożyło akcję informacyjną na temat szczepień, które mogą przebiegać na terenie szkoły. – Jesteśmy zobowiązani przez MEN i MZ do przekazania informacji rodzicom i pełnoletnim uczniom. Już 2 września organizujemy zebrania dla rodziców klas I, podczas których poinformujemy o wszystkich szczegółach związanymi z dobrowolnymi szczepieniami – podkreśla Patrycja Pietraszczyk, dyrektor I LO.

Ewa Szpak