W Imielinie w dniach 09-11.06.2023 odbyły się Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych. Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objął Burmistrz Miasta Imielin – Jan Chwiędacz. Rywalizacja obejmowała 10 grup wiekowych – po 5 chłopców i dziewcząt. Prowadzone były osobne klasyfikacje dla zawodników i zawodniczek w grupach wiekowych do lat 9, do lat 11, do lat 13, do lat 15 oraz do lat 18. W sumie w całych Mistrzostwach wystąpiło ponad 360 młodych szachistów we wszystkich kategoriach wiekowych z klubów szachowych województwa śląskiego.
MCKiS Jaworzno reprezentowało pięciu utalentowanych młodych zawodników: w kategorii dziewcząt do lat 13 – Paulina Andryszczak, a w kategoriach chłopców do lat 9 – Franciszek Pocztowski i Artur Wojtania, w kategorii chłopców do lat 13 – Bartosz Musiał i w kategorii chłopców do lat 18 – Jakub Orzechowski.

Najlepiej z naszych reprezentantów zaprezentowali się najmłodsi: Franciszek Pocztowski zajął drugie miejsce i zdobył tytuł Wicemistrza Śląska, a Artur Wojtania w tej samej kategorii zajął 15 miejsce. Ponieważ najlepsza szesnastka zawodników awansowała do półfinałów Mistrzostw Polski Młodzików obaj nasi reprezentanci, pewnie zakwalifikowali się do walki na szczeblu centralnym. Warto zaznaczyć, że Franciszek odniósł na dystansie 9 rund aż siedem wygranych i poniósł tylko dwie porażki. „Dorobek” 7 zdobytych punktów pozwolił mu właśnie zdobyć wicemistrzostwo. Co ciekawe tyle samo punktów (7) zdobył zwycięzca tej kategorii reprezentant Akademii Szachowej Gliwice – Pavlo Feseniuk, a także trzeci na podium Emil Staroń (UKS Pałac Młodzieży Katowice). Z kolei Artur Wojtania zdobył punktów 6, odnosząc cztery wygrane, cztery partie remisując i ponosząc tylko jedną porażkę, co dało mu właśnie 15 miejsce i awans do turnieju półfinałowego MP. Ogółem w rozgrywkach C9 rywalizowało na szachownicach prawie 70 szachistów.

W kategorii do lat 13 tak Paulina Andyszczak u dziewcząt, jak i Bartosz Musiał u chłopców zajęli odpowiednio 18 miejsce i troszkę im do awansu zabrakło. Paulina na dystansie 7 rund zdobyła 3 punkty, na które złożyły się trzy partie wygrane i cztery porażki, natomiast Bartosz Musiał na takim samym dystansie 7 rund zdobył 4 punkty (3 wygrane, 2 remisy i 2 porażki). Mistrzami Śląska zostali odpowiednio: u dziewcząt Karolina Figa (Ksz Zefir Boguszowice) – 6,5 punktu, a u chłopców Władysław Pyciński (UKS Pałac Młodzieży Katowice) – 7 punktów. W sumie w kategorii D13 i C13 rywalizowało prawie 90 szachistek i szachistów.

Natomiast w najstarszej kategorii chłopców do lat 18 walczył z naszych reprezentantów Jakub Orzechowski, który ostatecznie zajął 26 miejsce. Jego zdobycz punktowa na dystansie 7 rund – 3,5 punkty to w sumie dwa zwycięstwa, trzy remisy i dwie przegrane partie. Zwyciężył pewnie reprezentant UKS Pioniera Jastrzębie-Zdrój Jakub Hervy, który do wygranej potrzebował zdobyć 5,5 punktu. W tej kategorii walczyło w sumie 45 zawodników.
Serdecznie dziękujemy naszym zawodnikom za udane i dobre występy na Mistrzostwach Śląska Juniorów, a także życzymy powodzenia Franciszkowi i Arturowi podczas przyszłych występów w półfinałach Mistrzostw Polski.