Prawdziwe turystyczne oblężenie przeżywało Jaworzno podczas sierpniowego długiego weekendu. Tłumy spacerowiczów odwiedziły park Gródek. Ciasno było też na plażach nad Sosiną, w GEOsferze i innych miejskich parkach. Nasze miasto ma sporo do zaoferowania turystom. Bogata jest również letnia oferta przygotowana dla mieszkańców.

– Chętnie relaksuję się nad Sosiną. Uważam, że budowa basenów po jednej stronie Sosiny była świetnym pomysłem, bo rodziny z dziećmi mogą tam miło spędzić czas, a osoby szukające ciszy i spokoju, znajdą je po drugiej stronie zalewu. Brakuje mi tu tylko dobrej bazy noclegowej i tańszego pola namiotowego – mówi Barbara Wilert, która często wypoczywa na terenie ośrodka przy Bukowskiej.

Popularność parku Gródek od miesięcy bije rekordy. W czasie długiego weekendu na popularnej kładce ustawiły się kolejki spacerowiczów, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Podobnie sytuacja wyglądała w pozostałych jaworznickich parkach. Wszędzie było rodzinnie, tłoczno i aktywnie.

Jaworznianie chętnie korzystają też z letnich atrakcji, jakie zapewniają instytucje kulturalne w mieście. Oferta jest bogata i skierowana do mieszkańców w każdym wieku.

Ciekawe propozycje w ramach akcji „Lato w mieście” dla najmłodszych przygotowali instruktorzy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W najbliższy piątek, 19 sierpnia, o godz. 10, w Domu Kultury w Szczakowej odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne „Teatr z wyobraźnią”. W długoszyńskim klubie Pod Skałką o godz. 11 rozpocznie się wakacyjny quiz z niespodzianką. Dzieci z klubu Gigant wybiorą się na seans do kina. 30 sierpnia o godz. 12 dzieci oraz młodzież spotkają się w byczyńskim Klubie Niko na warsztatach recyklingowych. Na zajęciach wykonają kreatywny przybornik na szkolne bibeloty. – Będzie to stojący organizer na biurko. Przy jego tworzeniu wykorzystamy metalowe elementy, dzięki czemu będzie on bardziej trwały. Wszystkie materiały będą oczywiście z odzysku. Chciałabym pobudzić u dzieci kreatywność jeszcze przed ich powrotem do szkół – opowiada Kinga Jończyk, instruktorka z MCKiS.

W niedzielę, 21 sierpnia, w parku Podłęże odbędzie się kolejny piknik z cyklu „Z rodziną w plenerze”. Zrewitalizowany park świetnie sprawdza się jako miejsce organizacji imprez rodzinnych. Piknik rozpocznie się o godzinie 16. W programie przewidzianych jest wiele atrakcji, głównie ekologicznych. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję zobaczyć wystawę edukacyjną „Mniej śmieci – więcej życia”. Odbędą się też warsztaty ekologiczne, gry i zabawy oraz liczne konkursy z nagrodami.

Wiele dzieje się pod płaszczką. W niedzielę, 21 sierpnia, zamieni się ona w miasteczko rowerowe, a od wtorku, 23 sierpnia, płaszczką zawładną instruktorzy z ATElier Kultury. O godz. 17 odbędą się tu warsztaty artystyczne. W czwartek, 25 sierpnia, planowana jest kolejna odsłona teatralnej akcji fotograficznej „Przebierz się w teatr”. Chętni będą mogli przymierzyć kostiumy teatralne i pozować w nich do zdjęć. Po godz. 17 odbędą się warsztaty wokalne. W piątek, 26 sierpnia, szykuje się muzyczna uczta, którą zaserwuje Kwartet Arche. W sobotni wieczór, 27 sierpnia, ATElier Kultury zaprasza na dancing przy muzyce mechanicznej. W niedzielę dla jaworznian zagra Kwartet eM Band. – Nie mieszkam w Jaworznie, ale jeśli tylko możemy, korzystamy z oferty kulturalnej. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w tym mieście – mówi Małgorzata Jęczmyk-Głodkowska.

Ciekawe wakacyjne propozycje mają też pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jaworznianom przypadły do gustu atrakcje skierowane zwłaszcza do najmłodszych mieszkańców miasta. – Staram się uczestniczyć z moimi dziećmi w większości wydarzeń. Zauważyłam, że coraz więcej jest imprez skierowanych właśnie do najmłodszych, i bardzo mnie to cieszy. Dobrze, że jest taka różnorodność atrakcji – mówi jaworznianka, Anna Baran.

W sobotę, 27 sierpnia, na terenie GEOsfery odbędzie się kolejna Rodzinna Gra Terenowa „Geologiczny fundament miasta – Rudy cynku i ołowiu”.

Na mieszkańców czekają też sportowe wyzwania. W sobotę, 27 sierpnia, w parku Podłęże rozpocznie się pierwsza edycja Rajdu Nordic Walking. Udział w wyzwaniu wziąć może maksymalnie 200 zawodników. Trasa poprowadzi przez dzielnicę i park Podłęże oraz velostradę. Do pokonania będzie około 6 kilometrów. Zgłoszenia do rajdu przyjmowane są przez stronę internetową MCKiS. Zapisów dokonać będzie można również w biurze zawodów w dniu imprezy.

Natalia Czeleń

Wakacyjna oferta miasta jest wyjątkowo szeroka
| fot. Natalia Czeleń