180 zł będzie kosztować od czerwca całoroczny bilet na wszystkie linie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie!

Oznacza to, że dziennie od Chrzanowa do Katowic autobusem jaworznickiego przewoźnika będzie można przejechać za… 50 groszy. To rewolucyjna oferta. Tak tanio nie było jeszcze nigdy, a należy dodać, że to cena biletu normalnego. Ulgowy będzie kosztował połowę mniej. Taką informację podał w środę, 28 lutego, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, podczas konferencji Miasta Idei, organizowanej po raz kolejny w naszym mieście przez katowicki oddział “Gazety Wyborczej”.

Chcemy przyciągnąć jak największą grupę pasażerów, zbudować team, który będzie z naszej komunikacji dumny i będzie z niej korzystał. Będzie to z wielką korzyścią dla pasażerów. Nowa oferta jest bardzo realna, to nie są żadne kruczki – przekonywał Paweł Silbert.

Czym podyktowana jest tak ogromna zmiana w opłatach za bilety (przypomnijmy, że teraz całodniowy bilet na wszystkie linie kosztuje w PKM-ie 5 zł i to jest bardzo dobra cena, biorąc pod uwagę koszty biletów, chociażby w Metropolii), które i tak mają już atrakcyjne ceny? Przecież pasażerowie naprawdę chętnie korzystają z jaworznickiej komunikacji, mamy w tym względzie bardzo dobre wyniki na tle innych miast (jedynie w Warszawie mieszkańcy częściej korzystają z usług komunikacji zbiorowej).

Jeśli myślimy o tym, że mamy się faktycznie zmierzyć z problemem zanieczyszczenia powietrza czy nadmiernego ruchu w mieście, to moim zdaniem nie będzie to działać, dopóki nie użyjemy realnych narzędzi. Na przykład drukowanie ton ulotek o tym, jak szkodliwy jest smog bez dania ludziom skutecznych możliwości, żeby się z tym smogiem zmierzyć, nic nie da. Ewentualnie bardziej zanieczyści powietrze, kiedy ludzie spalą ulotki w piecach – wyjaśniał prezydent Silbert.

Mamy zatem to realne narzędzie, a mnóstwo mieszkańców, zaraz po ogłoszeniu tej informacji w sieci, zadeklarowało chęć zakupu rocznego biletu. Wygląda zatem na to, że narzędzie okaże się skuteczne. Przewoźnik oprócz biletów rocznych zaproponuje też półroczne za 120 zł, kwartalne za 90 zł i miesięczne za 60 zł. Jeśli do tej rewolucyjnej informacji dodamy fakt, że mamy najnowocześniejszą flotę, stawianą jako wzór w Polsce, kwestia przesiadki z samochodu do autobusu w codziennej, miejskiej komunikacji wydaje się być sprawą oczywistą.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: