Przez ponad miesiąc w naszym mieście będzie testowany elektryczny samochód Renault Zoe. To nagroda w organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce konkursie Eco-Miasto 2017. Jaworzno zostało przez jury wybrane jako najlepsze w kategorii zrównoważonej mobilności.

W czwartek, 22 lutego, kluczyki do elektrycznego auta odebrali prezydent Paweł SilbertArtur Zięba, komendant jaworznickiej Straży Miejskiej, którego obecność nie była przypadkowa, bo samochód będzie służył w ekopatrolu.

Pojazd powinien być użytkowany, żebyśmy mieli realną wiedzę o tym, jak się zachowuje, jeżeli chodzi o zasięgi, codzienną jazdę, ładowanie. Wybór padł na Straż Miejską, jako bardzo oczywisty – mówi prezydent Jaworzna.

Ekopatrol ma m.in. kontrolować jakość opału w domowych paleniskach. Straż Miejska sprawdza miejsca i posesje, co do których istnieją podejrzenia, że spalany jest tam niewłaściwy opał czy nawet śmieci. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, funkcjonariusze mogą nałożyć mandat. Strażnicy sprawdzają też stanowiska kontenerowe i tereny zielone.

Na pewno taki samochód w pewien sposób wpisuje się w koncepcję związaną z ochroną środowiska i to dobrze, że akurat nasze patrole będą mogły się nim poruszać i go przetestować – przyznaje Artur Zięba.

Czy w przyszłości właśnie takie samochody będą używane przez miejskie służby?

Legitymujemy się dzisiaj bardzo dużym udziałem pojazdów elektrycznych, ale w komunikacji miejskiej. Służby publiczne będą niedługo również miały obowiązek jeździć samochodami elektrycznymi. Nie mam wątpliwości, że to jest przyszłość. Jestem przekonany, że nie ma w nich nic, co przeszkadzałoby w zwyczajnym użytkowaniu, poza tym, że trzeba je ładować. Ale do tego się przygotowujemy – zapewnia prezydent Silbert.

Renault Zoe będzie jeździł w Jaworznie do 13 kwietnia.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: