W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz Niepublicznym Przedszkolu Wielospecjalistycznym „Mali Zdobywcy” w Jaworznie przy ul. Sulińskiego 41 po raz kolejny zawisły kolorowe skarpetki. Wszyscy w ośrodku założyli też skarpetki nie do pary. Placówka świętowała w ten sposób Światowy Dzień Zespołu Downa, który przypadał na czwartek, 21 marca.

– Przyczyną wady genetycznej u osób z zespołem Downa jest trzeci chromosom, który „doczepił” się do 21. pary chromosomów. Ponieważ chromosom swoim kształtem przypomina skarpetkę, to kolorowym symbolem tego dnia stała się skarpetka – tłumaczy Maria Nowak, koordynatorka akcji.

„Dzień Kolorowej Skarpetki” to symboliczne wydarzenie. Jego organizatorem jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie. Jaworznicka placówka włączyła się w nią po raz pierwszy w ubiegłym roku. Jej uczestnicy mają za zadanie wykonać rekordowej długości sznur papierowych skarpetek. W ośrodku w Jaworznie zawisło ponad 505 m takiego sznurka. Skarpetki powieszono w budynku i wokoło niego. W ich tworzenie zaangażował się cały personel, dzieci oraz rodzice. Swój udział w tym miały m.in. przedszkolaki z „Małych Zdobywców”, podopieczni ośrodka przy ul. Sulińskiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie.

– Dodatkowo, pracownicy wykonali duże tematyczne skarpety, które zdobią drzwi w budynku – mówi Maria Nowak.

Pracownicy jaworznickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych na co dzień pracują z osobami z zespołem Downa. Jak tłumaczą, ich udział w skarpetkowej akcji to jedna z wielu praktykowanych przez nich form poszerzania świadomości na temat życia, możliwości i ograniczeń osób z zespołem. Wiedza na ten temat daje szansę wyzbycia się często krzywdzących uprzedzeń, a także by po prostu zrozumieć i zaakceptować wyjątkowość takich osób.

NC

Placówka przy ul. Sulińskiego po raz kolejny przystąpiła do akcji
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: