XI regaty kajakowe już za nami. Na wody Sosiny wypłynęło tym razem 37 osad. Był także rekreacyjny spływ dla rodzin. Organizatorem imprezy było Miejskie Centrum Kultury i Sportu, a wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

– Sosina to świetne miejsce na tego typu wyzwania. Zawody cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Gościmy tu zawodników z całego regionu – mówi Grzegorz Gębski, kierownik działu sportu w MCKiS.

W sobotnich regatach wystartowało 37 osad, czyli 15 kajaków jednoosobowych i 22 dwuosobowe. Uczestnicy do pokonania mieli dwie pętle wokół Sosiny. Dystans to około 6 kilometrów.
Klasyfikacja osad prowadzona była w 5 kategoriach: K1 kobiet, K1 mężczyzn, K2 kobiet, K2 mężczyzn oraz K2 mikst. Organizatorzy przyznają, że poziom zawodów był bardzo wysoki.

– Wielu spośród zawodników naszego spływu startuje na co dzień w zmaganiach dla mastersów, co dodatkowo podniosło poprzeczkę wyzwania – podkreśla Grzegorz Gębski.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Ewelina Fułek z Tychów. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się jaworznianin Roman Maciaś. Tuż za nim na podium stanęli kolejno Zenon Stopnicki z Chrzanowa i Konrad Gigoń z Jaworzna. W kategorii drużynowej wśród kobiet najlepsze okazały się Jolanta Orłowska i Jadwiga Skwarczyńska z Zabrza. Drugie miejsce należało do jaworznianek Izabeli Grudzień i Alicji Nachman. Trzecie miejsce zajęły sosnowiczanki Karolina i Milena Wąsowskie. Najlepszym duetem wśród panów byli Krystian Sobala z Rudy Śląskiej i Dariusz Tuzimek z Katowic. Tuż za nimi na podium stanęli Bartosz i Radosław Gacek z Sosnowca. Trzecie miejsce wywalczyli jaworznianie Krzysztof i Piotr Szuster.

Wśród mikstów najlepsi okazali się Jolanta Niedzielczyk z Chrzanowa i Władysław Jędrzejczyk z Piły Kościeleckiej. Drugie miejsce zajęli Małgorzata i Piotr Tylikowscy z Czeladzi. Trzecie miejsce wywalczyli natomiast jaworznianie Sylwia Pogoda oraz Paweł Mikłas.

Tegoroczne regaty były rekordowe, bowiem wszyscy zawodnicy ukończyli spływ przed upływem godziny. Dodatkową atrakcją imprezy była organizacja rekreacyjnych zawodów w kategorii „Rodzina”, w której wystartować mógł rodzic wraz z dzieckiem do lat 15. – Z tej formy zabawy skorzystało w tym roku aż osiem osad, które walczyły na dystansie około 200 metrów – mówi Grzegorz Gębski.

W regatach rodzinnych pierwsze miejsce zajęła jaworznicka drużyna Michaliny i Krzysztofa Pieczarów. Także drugie miejsce należało do jaworznian, zdobyli je Józef i Przemysław Pawlus. Na trzecim miejscu uplasowali się sosnowiczanie Hanna Gacek i Bartosz Gacek.

Zwycięzcom nagrody wręczali: Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, Dariusz Chrapek, zastępca dyrektora MCKiS ds. sportu, oraz Grzegorz Gębski. Tadeusz Kaczmarek wziął też aktywny udział w zawodach.

– Mam wielką słabość do regat kajakowych i staram się w nich startować co roku – zdradza przewodniczący RM.

W Jaworznie regularne spływy kajakowe Białą Przemszą oraz na Sosinie rozpoczęły się kilkanaście lat temu.

– Warto zaznaczyć, że wtedy Sosina wyglądała zupełnie inaczej. Teraz to piękny i zrewitalizowany teren, co jest dodatkowym walorem podczas zmagań. Mamy sportową rywalizację i piękne widoki – mówi Tadeusz Kaczmarek.

Natalia Czeleń

W kategorii “Rodzina” startowali rodzice z dziećmi do lat 15 | fot. Natalia Czeleń