W klubie Relaks w Niedzieliskach świętowali członkowie Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Stowarzyszenie obchodzi bowiem w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji odbyła się biesiada ludowa z udziałem zespołów śpiewaczych z Jaworzna i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, jego zastępca, Łukasz Kolarczyk, wraz z ich współpracownikami, Dariusz Starzycki, wicemarszałek woj. śląskiego, Andrzej Krawczyk, szef Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach, a także jaworzniccy radni i dyrektorzy miejskich instytucji kultury.

– Miasto pod jaworem, tak bowiem nazywam Jaworzno, przez lata bardzo się rozrosło, pięknie się rozwija, realizuje kolejne ważne inwestycje. Jednocześnie jaworznickie władze oraz członkowie Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dbają o to, by w tym mieście na prawach powiatu nie zatarły się kultura, tradycje tej ziemi – podkreślił Andrzej Krawczyk.

Jaworzno jako miasto miało przez stulecia zróżnicowany charakter. Do 1901 roku było wsią, podobnie jak większość okolicznych miejscowości, które leżą dziś w jego graniach (wcześniej od Jaworzna prawa miejskie zyskała tylko Szczakowa, która po latach też została częścią naszego miasta). Ludowe tradycje są żywe do dziś, co widać podczas licznych imprez, np. podczas dożynek, biesiad i innych wydarzeń, w których biorą udział m.in. rolnicy i członkowie zespołów śpiewaczych, działających przy kołach gospodyń wiejskich, należących do związku.

– Członkowie tych zespołów chodzą w krakowskich strojach. Dbają o to, by wzbogacać swój repertuar związany z tradycjami i kulturą ziemi jaworznickiej. W tych działaniach wspierani są zarówno przez nasz związek, jak i przez związek wojewódzki oraz przez Urząd Miejski i Miejskie Centrum Kultury i Sportu, a także przez inne podmioty – zaznaczył Tadeusz Brzózka, wieloletni prezes Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie. – Bardzo dziękujemy za to, że podejmujecie trud ocalenia naszej najpiękniejszej tradycji – dodał.

Pan Tadeusz, razem z wiceprzewodniczącą jaworznickiej organizacji, Danutą Dubiel, i Andrzejem Krawczykiem wręczyli dyplomy i statuetki osobom związanym i współpracującym z organizacją, dziękując za wieloletnie wspólne działania. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. przedstawiciele miejskich i wojewódzkich samorządów, wśród nich był również prezydent Paweł Silbert.

– Kultura ludowa w naszym kraju ma znaczenie i mam nadzieję, że mieć będzie zawsze. A ta nasza, jaworznicka, ma swoją wyjątkową specyfikę. Jaworzno leży bowiem na pograniczu dwóch regionów i jest przedziwnym miejscem na mapie świata, takim, w którym podczas świąt państwowych czy kościelnych ludowe zespoły występują w strojach krakowskich, a obok nich gra orkiestra górnicza. I oby było tak nadal – podkreślił Paweł Silbert.

Życzenia członkom związku złożył także m.in. Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, pod którego auspicjami działają zespoły śpiewacze.

– Chcę serdecznie podziękować, że tak chętnie odpowiadacie na nasze zaproszenia do udziału w występach i konkursach, za to, że chcecie nas reprezentować w mieście, w regionie, w kraju, że robicie to bardzo godnie – zaznaczył i przypomniał, że jedną z takich ważnych imprez w mieście była regionalna odsłona festiwalu „Polska od kuchni”. Jak zapowiedział, jest duża szansa na to, że festiwal zawita do Jaworzna również w przyszłym roku.

Jubileusz związku nie mógł obejść się bez pysznego tortu. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, podczas której każdy z zespołów śpiewaczych zaprezentował kilka swoich utworów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: