W piątek 20 października rozegrana została ósma i zarazem przedostatnia już edycja szachowego Grand Prix Jaworzna. W sali szachowej hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80 rywalizowało 48 szachistów, z których wielu uczestniczyło we wszystkich cyklach od początku rozgrywek. Ponieważ zawody wchodzą już w fazę końcową, była to już przedostatnia runda, a do rozegrania pozostał jedynie wielki finał w piątek 17 listopada. Walka o miejsca w ostatecznym rozrachunku jest arcyciekawa. Co prawda liderujący w tabeli, pewnie zmierzający do triumfu w klasyfikacji generalnej Igor Musiał zgromadził już 50 punktów i tym samym ma wypracowaną ponad czteropunktową przewagę nad konkurentami (drugi Maciej Malik ma na koncie zebranych 45.5 punktów), to walka o miejsca 2-3 zapowiada się emocjonująco. Za drugim Maciejem Malikiem jedno „oczko” straty i 44,5 punkty na koncie ma trzecia obecnie Jolanta Guzik, jednak tylko pół punktu mniej (44) ma czwarty, „goniący” podium Kazimierz Zowada.
Co się stanie podczas ostatnich zmagań, jak będzie wyglądać ostatecznie pierwsza czwórka oraz kto wygra ostatnią edycję? Tego będziemy mogli się dowiedzieć dopiero po finałowej rozgrywce. Dodatkowo ciekawie zapowiadają się zmagania o miejsca 5-10 – tam każdy z walczących szachistów może awansować lub spaść w klasyfikacji.

Ostatnią ósmą edycję pewnie wygrał Maciej Malik i dołożył na swoje konto 6,5 punktu, co pozwoliło mu wyjść na wspomniane wyżej drugie miejsce w „generalce”. Drugą lokatę i 5,5 punktu zapisał dla siebie Jacek Stachańczyk, który nie uczestniczył we wszystkich edycjach, ale na pewno powalczy jeszcze o pierwszą dziesiątkę. Tyleż samo punktów (5,5) zgromadził liderujący Igor Musiał i teraz tylko kataklizm może pozbawić go ostatecznego triumfu. Dalej z 5 „oczkami” na koncie ukończyli ósmą edycję kolejno: Piotr Siedliński, Rafał Król, Jolanta Guzik, Dariusz Olej, Kazimierz Zowada i Jakub Orzechowski – co tylko podkreśla jak, wyrównane były to zawody.

Teraz przed nami ostatnia listopadowa finałowa rozgrywka, która podsumuje nam całą imprezę, a odbędzie się w piątek 17 listopada tradycyjnie w sali szachowej Hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80 o godzinie 16.30. Bezpośrednio po niej, po szybkim podliczeniu wyników uroczyste wręczenie nagród i ceremonia dekoracji zwycięzców. Przypominamy, iż w Grand Prix Jaworzna mogą brać udział wszyscy chętni szachiści – nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich turniejach, gdyż do klasyfikacji zaliczane są tylko wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował. Do tej pory sklasyfikowanych zostało już 101 szachistów i szachistek. Zgłoszenia prosimy kierować za pośrednictwem systemu chessarbiter.com najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem turnieju. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Również w tych zawodach za udział w Grand Prix organizator nie pobiera wpisowego. Wszelkich informacji w sprawie Grand Prix również udziela Jolanta Guzik (tel. 609-554-126).

Szczegóły dotyczące zawodów, podział nagród oraz warunki uczestnictwa znajdują się w Regulaminie Grand Prix dostępnym -> TUTAJ

Wyniki ostatniej VIII edycji pod linkiem -> TUTAJ

Klasyfikacja Generalna po VIII edycjach znajduje się -> TUTAJ

Zobacz także: