Członkowie Modelarni Lotniczej SieLata zapraszają na 13. ogólnopolski Festiwal Modelarski w Jaworznie. W tym roku impreza będzie miała miejsce 10 i 11 września w Hali Widowiskowo-Sportowej w Centrum.

– Przez ostatnie 10 lat nasz festiwal odbywał się w gościnnych murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Z racji tego, że z roku na rok przyjeżdżało coraz więcej modelarzy, zaczynało brakować miejsca. Dlatego, po ostatniej edycji festiwalu, postanowiliśmy, że czas na zmiany. Wspólnie z przedstawicielami jaworznickiego samorządu i Miejskiego Centrum Kultury i Sportu uzgodniliśmy, że od tego roku impreza będzie odbywać się w Hali Widowisko-Sportowej przy ulicy Grunwaldzkiej 80, w ścisłym centrum naszego miasta – wyjaśnia Paweł Ogarek z modelarni SieLata. – Sam budynek i infrastruktura hali są po generalnym remoncie i doskonale nadają się do organizacji tego typu wydarzeń. Dzięki temu na festiwalu będzie też sporo nowości, np. po raz pierwszy zaprosiliśmy modelarzy kolejowych. Trzynastoosobowa Kolejowa Grupa Hobby zaprezentuje modele w skalach HO, TT, N, O, G, Z. Będzie co oglądać. Kolejną nowością jest konkurs pt. ,,Szybcy i dokładni”. Startujący w nim modelarze będą mieli do zbudowania model kartonowy samolotu RWD-6. Będą musieli dokonać tego jak najdokładniej i w jak najkrótszym czasie – dodaje.

Poza konkurencją na czas, podczas festiwalu o prym będą się zmagać, tradycyjnie, modelarze z całej Polski w konkursach modeli kartonowych i plastikowych, w 60 kategoriach podstawowych i kilku kategoriach specjalnych, w tym m.in. samolotów różnego typu, śmigłowców, statków morskich i kosmicznych, pojazdów kołowych, gąsienicowych, kolejowych, artylerii, budowli, makiet, dioram czy figurek. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs kolekcji modelarskich. Zostanie też wręczona nagroda imienia, zmarłego w tym roku, Eugeniusza Karlaka. Dostanie ją autor najlepszego modelu samolotu w skali 1:72.

Konkursy odbędą się w trzech grupach wiekowych: młodzik (zawodnicy do 13 lat), junior (zawodnicy od 13 do 18 lat) i senior (zawodnicy powyżej lat 18).

– Ponadto będą też warsztaty modelarskie dla początkujących i zaawansowanych modelarzy, prezentacje nowości modelarskich, wykłady i prelekcje zaproszonych gości, wystawa plenerowa w 90. rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w zawodach Challenge 1932 roku w Berlinie i ich tragicznej śmierci czternaście dni później nad Cierlickiem w Republice Czeskiej. Odbędzie się też giełda modelarska i wiele innych atrakcji – wymienia modelarz.

Zgłoszenia do festiwalowej rywalizacji potrwają do piątku, 9 września, do godz. 20. Rejestracja odbywa się na stronie jaworznickiej modelarni: www.sielata.com.pl.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie, pod numerami 661 976 377 i 666 863 507 oraz mejlowo: ogarekpawel@gmail.com.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Impreza odbędzie się w Jaworznie już po raz 13. | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska