Józef Bednarczyk, były trener lekkoatletów z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, a obecnie zawodnik tej sekcji, został poczwórnym mistrzem Europy w rzutach nietypowych. Jaworznicki sportowiec i szkoleniowiec wziął udział w mistrzostwach, które odbywały się od 5 do 7 sierpnia w niemieckim Jüterbogu. Wywalczył mistrzostwo w takich konkurencjach jak rzut dyskiem, rzut piłką, schockorama (rzut kulami o różnej wadze) i rzut ciężarem jednorącz.

– Jechałem na mistrzostwa z myślą o zajęciu któregoś z medalowych miejsc. Czuję wielką satysfakcję ze zdobycia aż 4 złotych medali – przyznaje sportowiec.

To kolejny poczwórny sukces w karierze Józefa Bednarczyka. Rok temu, w lipcu, lekkoatleta został czterokrotnym mistrzem Polski na 18. Mistrzostwach Kraju w Nietypowych Konkurencjach Rzutowych w Toruniu. Trener z MCKiS ustanowił ogólnopolski rekord w schockoramie. Wygrał też w rzucie dyskiem antycznym, rzucie młotem szkockim i w slingballu.

Józef Bednarczyk zaczął trenować lekką atletykę w 1971 roku. Szkoleniem adeptów tej dyscypliny zajął się w 1983 roku. Pod jego kierunkiem wielu jaworznickich zawodników odniosło niemałe sukcesy na zawodach różnego szczebla.

Ulubioną konkurencją jaworznianina jest rzut dyskiem, a w rywalizacji rzutów nietypowych bierze udział od 15 lat. Przez ten czas zdobył szereg medali, w tym również złotych, na mistrzostwach Polski, Europy i świata.

Teraz szykuje się do kolejnych mistrzostw Polski, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Toruniu. Pan Józef chce poprawić rekord Polski w dysku i schockoramie, a drużynowo – pobić rekord świata w kat. 65+ w rzucie dyskiem. Obecnie, razem z innymi polskimi lekkoatletami, są rekordzistami świata w kat. 60 lat.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Józef Bednarczyk z 4 złotymi medalami
| fot. Archiwum prywatne