Pracownicy Muzeum Miasta Jaworzna przygotowali wyjątkową, plenerową wystawę. Na kilku planszach, ustawionych w sąsiedztwie muzealnego budynku, nieopodal Rynku, zaprezentowali najciekawsze informacje z ostatnich 120 lat, czyli z okresu, gdy Jaworzno miało już prawa miejskie. Zbliża się też konferencja naukowa z okazji jubileuszu miasta. Odbędzie się ona 21 października w ATElier Kultury.

– Z konieczności na naszej plenerowej wystawie znalazły się tylko wyimki z kilkunastu ważnych dla Jaworzna tematów – podkreśla Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. – Ekspozycja jest efektem pracy całego zespołu pracowników muzeum – dodaje.

Każdy muzealnik zajmował się inną tematyką. Ciekawostki na temat jaworznickiego herbu i jego rodzajów opisał dyrektor Dudzik. O granicach Jaworzna, które bardzo się zmieniły na przestrzeni 120 lat, napisał Piotr Burczy. On też przedstawił kwestie przyrodnicze. Zagadnieniami, dotyczącymi władz naszego miasta, jego kolejnych burmistrzów i prezydentów zajęła się Elżbieta Trojan, a koleją i sportem Adrian Rams. O mniejszości żydowskiej oraz o kościołach i parafiach opowiedziała Barbara Stanek, z kolei Iwona Brandys napisała o kulturze i architekturze Jaworzna. Tomasz Karżewicz zajął się kwestiami przemysłu. Nad stroną graficzną pracował Sławomir Śląski. Przygotowane przez niego plansze nawiązują wizualnie do jaworznickiego bonu jubileuszowego „120 jaworów”.

Pełne teksty, stworzone przez muzealników, znajdą się w zaplanowanym na drugą połowę grudnia, numerze Zeszytów Historycznych Miasta Jaworzna.

Tymczasem pracownicy muzeum przygotowują się do zbliżającej się wielki krokami konferencji naukowej pt. „Jaworzno kierunek dziedzictwo (tożsamość, zabytki, kultura)”. Odbędzie się ona w czwartek, 21 października, w ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2. Organizatorami wydarzenia są prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, a partnerem merytorycznym konferencji zostało jaworznickie muzeum.

– Swoje referaty zaprezentują przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, m.in. historycy sztuki, etnografowie, kulturoznawcy, którzy na co dzień zajmują się opracowywaniem różnych obszarów dziedzictwa kulturowego. Nasi prelegenci przedstawią unikatowe materiały na temat historii i dziedzictwa Jaworzna – zaznaczają organizatorzy. – Dodatkowym atutem naszego spotkania jest fakt, że wśród zaproszonych gości znajdują się naukowcy pochodzący z Jaworzna. Będziemy mieli zatem okazję po raz pierwszy usłyszeć o ich doświadczeniach badawczych w ich rodzinnym mieście. Do prelegentów należą również pracownicy Muzeum Miasta Jaworzna – dodają.

Konferencję poprowadzą historyk sztuki Iwona Brandys oraz dr Marek Grabski, wieloletni dyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, reprezentujący Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu. Będzie on też pierwszym prelegentem i podejmie się tematu rodowodu (młodego) miasta pod kątem badań etnograficznych i zabytkoznawczych.

Jawory czekają

W muzeum wciąż można kupić jubileuszowy bon „120 jaworów”, który został wydany z okazji 120 lat praw miejskich Jaworzna. Bon jest efektem konkursu, w którym brali udział mieszkańcy. To oni zaproponowali szatę graficzną i nazwę pamiątkowego „pieniądza”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących, Urząd Miejski i jaworznickie muzeum. „Banknot” można nabyć w muzealnym gmachu przy ul. Pocztowej 5 od wtorku do piątku od godz. 9 do 16. Jeden egzemplarz kosztuje 50 zł. Płatność gotówką. „120 jaworów” można też nabyć przez internet. Zamówienia należy składać na adres: info@muzeum.jaw.pl, a opłatę uiścić po uzyskaniu potwierdzenia o dostępności bonu, bowiem sprzedaż jest limitowana. Należy też opłacić koszty przesyłki.

Prelekcję, dotyczącą Muzeum Narodowego w Jaworznie, wygłosi dr Dorota Jędruch z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei dr Bernadeta Stano z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowie o ostatnich akcjach plenerowych schyłku mecenatu przemysłowego PRL.

Kolejną prelegentką będzie Iwona Brandys, która pochyli się nad studium przypadku jaworznickiej kopii obrazu, autorstwa Łukasza Cranacha Starszego. Piotr Burczy opisze dotychczasową wiedzę na temat Grodziska, a Adrian Rams podejmie temat twórców jaworznickiego przemysłu w czasach międzywojennych.

Kwestiami tożsamości kulturowej Jaworzna, leżącego na styku Małopolski i Górnego Śląska, zajmie się dr Robert Garstka z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Ostatnim punktem konferencji będą rozważania Karoliny Fidyk z Małopolskiego Instytutu Kultury o tym, jak udostępniać mieszkańcom i turystom dziedzictwo i historie miejsca.

W konferencji mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani Wstęp wolny. Początek o godz. 10.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Autorzy wystawy zapraszają do jej zwiedzania | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: