Długoszyn będzie kolejną dzielnicą, która po Byczynie, Jeleniu i Dąbrowie Narodowej doczeka się swojego nowego rynku.

Już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie reprezentacyjnego placu w Długoszynie.

Przygotowujemy dokumentację potrzebną, by ogłosić przetarg na to zadanie – potwierdza Grzegorz Cyran, naczelnik wydziału Inwestycji Miejskich w jaworznickim magistracie.

Na razie wiadomo, że rynek w Długoszynie będzie położony w centralnej części dzielnicy. Plac będzie się znajdował na skwerze przy ulicy Nadbrzeżnej, w sąsiedztwie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i klubu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu “Pod Skałką”.

Pomysły na to, jak ma wyglądać główny plac w dzielnicy, zgłaszali mieszkańcy podczas spotkań konsultacyjnych. Projekt zagospodarowania skweru to efekt współpracy architekta i mieszkańców Długoszyna. Urzędnicy podkreślają, że zależało im na tym, by zaaranżować przestrzeń w dzielnicach tak, by mieszkańcy dobrze się tam czuli i chętnie spędzali czas na rynkach.

Rynek w Długoszynie będzie kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu “Miasto 7 rynków”. Zgodnie z założeniami reprezentacyjne place powstaną w sześciu jaworznickich dzielnicach. Siódmy to bardzo charakterystyczny, trójkątny Rynek w Śródmieściu. Do tej pory udało się też zaaranżować rynki w Byczynie i Jeleniu. Pomysł się sprawdził, bo szczególnie w sezonie miejsca te tętnią życiem. To właśnie tam odbywają się plenerowe imprezy i ważne dla mieszkańców dzielnic wydarzenia.

Na roboty w Dąbrowie Narodowej już podpisano umowę z wykonawcą. W pracach swój udział będzie miała Wspólnota Betlejem, która właśnie w tej dzielnicy ma swój dom. Podopieczni wspólnoty zadbają o kolorowe mozaiki, które ozdobią ławki. Dla Dąbrowy Narodowej to element tak charakterystyczny, jak byk dla Byczyny.

W kolejce na swoje rynki czekają następne dzielnice. Reprezentacyjne place mają powstać jeszcze w Ciężkowicach, Borach, Osiedlu Stałym i Osiedlu Tadeusza Kościuszki.

Tekst: Grażyna Dębała