Izabela Lotaryńska z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bytomia zajęła pierwsze miejsce w VII Regionalnym Konkursie Plastycznym „Magia Kolorów”. Finał artystycznej rywalizacji i wernisaż konkursowych prac odbyły się we wtorek, 20 września, w Galerii „Ex Libris” jaworznickiej książnicy. Organizatorem wydarzenia był WTZ Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jaworznie.

– Po dwóch latach przerwy w organizacji naszego cyklicznego konkursu plastycznego, spowodowanej stanem epidemii, powróciliśmy do jego organizacji. Zrezygnowaliśmy jednak na razie z wyjazdowych wystaw – tłumaczy Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik jaworznickiego WTZ. – W tym roku hasłem przewodnim, które nam przyświecało, było zdanie, wypowiedziane przez Marię Grzegorzewską: „Nie ma kaleki – jest człowiek” – podkreśla.

W konkursie wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z woj. śląskiego i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie. Tegoroczne zmagania były poświęcone trzem wybitnym kobietom, Marii Grzegorzewskiej, Marii Konopnickiej i Wandzie Rutkiewicz.

– Były prekursorkami w swoich dziedzinach, przetarły szlaki w pedagogice specjalnej, w literaturze i himalaizmie – zaznaczają organizatorzy konkursu.

Maria Grzegorzewska to twórczyni Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Maria Konopnicka, pisarka, poetka, nowelistka i aktywistka, w swojej twórczości zawarła protest przeciwko społecznej niesprawiedliwości. Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Polka zdobyła Mount Everest i jako pierwsza kobieta na świecie weszła na szczyt K2. – Mimo dwóch lat przerwy, poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Uczestnicy konkursu świetnie sobie poradzili, choć tematy nie były łatwe. Ale dzięki udziałowi w naszych zmaganiach, mogli rozwijać się plastycznie, literacko, zdobyć wiedzę ogólną, historyczną – ocenia Dorota Pamuła, która jest koordynatorką konkursu z ramienia jaworznickiego WTZ.

Radości z wygranej nie kryje Izabela Lotaryńska. Jak przyznaje, poświeciła stworzeniu obrazu kilka tygodni. Wykonała swoje dzieło kredkami.

– Przedstawiłam na nim życie pani Marii Grzegorzewskiej, która poświeciła się osobom niepełnosprawnym. Jestem jej wdzięczna za to, czego dokonała – podkreśla laureatka.

Oprócz pani Izabeli, na podium stanęli też, kolejno, Aleksandra Kabocik z WTZ-u w Mysłowicach i Tomasz Olczak w rybnickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Były też nagrody specjalne i wyróżnienia. Dyplomy za udział w rywalizacji otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Gratulacje laureatom złożyli m.in. Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna, i radny Maciej Stanek.

Wystawa pokonkursowa potrwa do 12 października.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Nagrody laureatom wręczył Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska