Wiele nowości znalazło się w jesiennej ofercie zajęć dla jaworznian, przygotowanej przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Zajęcia taneczne, teatralne, wokalne, ceramiczne, a nawet wspólne szukanie sposobów na odstresowanie się, to tylko nieliczne spośród propozycji. Warto zapoznać się z ofertą i skorzystać z zaproszenia.

– Chcemy, żeby część zajęć, które przygotowaliśmy dla jaworznian w tym sezonie, odbywała się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS. Wyremontowany budynek daje naprawdę wiele możliwości. Warunki są tu komfortowe. Będzie to też idealna lokalizacja dla osób, którym dojazd do naszych obiektów w poszczególnych dzielnicach sprawiał problem – wyjaśnia Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych i kierownik działu promocji MCKiS.

W hali MCKiS powstanie m.in. nowa, amatorska grupa teatralna dla dorosłych. – Uczestnicy zajęć poznają różnorodne techniki aktorskie. Wspólnie przygotujemy spektakl, który wystawimy w Domu Kultury w Szczakowej – zapowiada Marcin Miliński z MCKiS.

Ciekawe propozycje czekają na mieszkańców w Domu Kultury w Szczakowej. Nabór na tutejsze zajęcia już wystartował i potrwa do wyczerpania wolnych miejsc. Otwarty jest już nabór na warsztaty z gry na fortepianie oraz do grup wokalnych grupowych i indywidualnych dla dzieci oraz młodzieży. Instruktorzy placówki zapraszają na otwarty trening mażoretek, połączony z naborem do grupy. Odbędzie się on w dniach 27 i 29 września o godz. 16.30 w DK przy ul. Jagiellońskiej 3. – Zapraszamy również chętnych do chóru „Sokół” oraz zespołów śpiewaczych. Potrzebne są nam nowe głosy – zachęca Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych MCKiS.

W Szczakowej trwa też nabór do sekcji plastycznych. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy ceramiki, szydełkowania, makramy, origami i papieroplastyki.

Sporo nowości zapowiadają także dzielnicowe kluby MCKiS. W byczyńskim klubie Niko (ul. Na stoku 14) oraz w klubie Gigant (ul. Granitowa 3), w poniedziałek, 26 września, rozpocznie się rekrutacja na warsztaty ceramiczne. W Byczynie powstaną grupy dla dzieci i dorosłych, a na Gigancie, dwie dziecięce.

W piątek, 30 września, o godz. 16, w klubie MCKiS w Byczynie, rozpocznie się rekrutacja do grupy tańca hip-hop. W otwartym treningu udział mogą wziąć dzieci w wieku 7-12 lat.

W październiku w Niko rozpoczną się bezpłatne zajęcia szydełkowe dla młodzieży. Pierwsze spotkanie z rękodziełem odbędzie się 4 października o godz. 16. – Mogą uczestniczyć w nim amatorzy i osoby, które już coś potrafią. Do każdej osoby będę podchodzić indywidualnie – zapewnia Renata Palęga z MCKiS.

Nowością w klubie będzie grupa „Obieżyświaty”. To propozycja dla dzieci. Rekrutacja planowana jest na 4 października o godz. 16.30.

Do byczyńskiej placówki powracają też zajęcia z cyklu „Czas na hygge – przetrwaj z nami jesień”. Pierwsze planowane są na 24 października o godz. 18 i będą otwarte są dla wszystkich mieszkańców miasta. – Te warsztaty mają być pretekstem do twórczego odpoczynku. W czasie zajęć zbudujemy relaksującą atmosferę i okazję do spotkania oraz rozmowy – zapowiada instruktorka, Kinga Jończyk.

W klubie Kasztan (ul. Kasztanowa 30) rozpoczną się zajęcia ceramiczne dla zaawansowanych i początkujących. Pierwsze spotkanie planowane jest na 21 października. – Każdy będzie mógł się zgłosić i wykonać swoją ceramiczną pracę. Na ten sezon przewiduję również nową propozycję, czyli „otwartą pracownię”. Tutaj spotkania będą się odbywały raz w miesiącu. To oferta skierowana głównie do osób posiadających już doświadczenie z ceramiką, a które nie mają możliwości uczestniczenia w cotygodniowych zajęciach – zapowiada Anna Zelech.

Jesienne zajęcia zapowiadają się też obiecująco w klubie Pod skałką. – Zapraszamy miłośników plastyki, muzyki i teatru – zachęca Ewelina Karweta z MCKiS.

Nowością będą spotkania z cyklu „POZYTYWka”, na których dzieci poznają sto sposobów na odstresowanie.

W klubie dzieci będą też miały okazję nauczyć się podstaw rysunku i malarstwa. Uczestniczyć będą w „Świetlicowych robótkach ręcznych”, gdzie nauczą się haftować, szydełkować i szyć. – Program zakłada elastyczny dobór tematów i zróżnicowane techniki artystyczne. Uczestnicy zajęć poznają podstawowe pojęcia, takie jak: kompozycja, kadr, struktura, światłocień, kolorystyka, faktura, modelunek, bryła, perspektywa, proporcja. Nauczą się dobierania koloru – opowiada Ewelina Karweta.

Nie zabraknie zajęć skierowanych do seniorów. W każdy piątek będą mieli oni okazję wziąć udział w rękodzielniczych wieczorach z ciekawymi prelekcjami tematycznymi i wymienią się doświadczeniami np. kulinarnymi czy ogrodniczymi.

W ciężkowickim klubie Wega (ul. Ks. A. Mroczka 53) na dzieci czekać będą interdyscyplinarne zajęcia i ogólnorozwojowe warsztaty plastyczne.

Na miłośników form aktywnego spędzania czasu czekają także instruktorzy z hali sportowej MCKiS przy ul. Inwalidów Wojennych 18.

Są jeszcze wolne miejsca do grup tanecznych: dla młodzieży „STARS INSIDE” i dorosłych „Angels squad”. – Trzeba najpierw zadzwonić i umówić się na trening – mówi instruktorka Aneta Szczyrzyca z MCKiS.

Zapisywać się można jeszcze też do sekcji gry w scrabble. Zajęcia odbywają się we wtorki. Od godziny 16 grę ćwiczą dzieci i młodzież w wieku 9-12 lat, a starsza grupa spotyka się o godz. 17.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Więcej informacji na temat planowanych wydarzeń i zajęć znaleźć można na stronie internetowej MCKiS.

Natalia Czeleń

W nowej ofercie są m.in. zajęcia artystyczne, teatralne, wokalne i ceramika | fot. Materiały MCKiS