W III Liceum Ogólnokształcącym odbył się w piątek, 22 marca, finał Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego „Bezpieczna Cyberprzestrzeń”. Wzięli w nim udział uczniowie klas CYBER.MIL. – W całej Polsce jest tylko 16 takich klas, po jednej w każdym województwie – podkreśla Marta Figura, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie, w którego skład wchodzi III LO. – Konkurs był dwuetapowy. Najpierw, 27 lutego, trzyosobowe drużyny z każdej z 16 klas CYBER.MIL rozwiązywały zadania programistyczne w trybie zdalnym. Do finałowej rywalizacji przystąpiło pięć najlepszych drużyn – tłumaczy.

W finale w III LO wzięły udział zespoły z Jaworzna, Ozorkowa, Świdnika, Ostrowca Świętokrzyskiego i Bolesławca. Uczestnikom konkursu kibicowali m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, który objął wydarzenie honorowym patronatem, a także płk Dariusz Kaminiów, szef Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, i ppłk Paweł Gąsiorowski, który reprezentował Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i Regionalnego Centrum Informatyki Kraków. – Gdy tworzyły się w Polsce klasy CYBER.MIL, zapewniano nas, że zasilą je najtęższe umysły. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj mogę obserwować, jak ci młodzi ludzie zmagają się z zadaniami, które przygotowują ich do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom – stwierdził prezydent Paweł Silbert.

Konkurs wygrał zespół z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku. Drugie miejsce zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie, a trzecie drużyna z Liceum Ogólnokształcącego nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

AZ-H

Finał konkursu trwał kilka godzin | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: