Dobre wiadomości dla mieszkańców Jaworzna. Po rozmowach z prezydentem miasta, TAURON Wydobycie zabezpieczy sprzedaż węgla dla jaworznian.

W trosce o bezpieczeństwo cieplne mieszkańców, w związku z inicjatywą radnych Rady Miejskiej w Jaworznie, Paweł Silbert, prezydent miasta wraz z przewodniczącymi klubów radnych spotkał się z Jackiem Pytlem, prezesem TAURON Wydobycie S.A. Podczas spotkania przedyskutowano wszelkie możliwości wypracowania rozwiązań i zapewnienia mieszkańcom Jaworzna zakupu węgla.

W trakcie rozmów przedstawiciele spółki TAURON Wydobycie S.A. poinformowali, że od września 2022 roku wznowione zostało wydobycie i produkcja węgla w ZG Sobieski, która osiągnęła obecnie maksymalną wielkość. Taka sytuacja potrwa aż do marca 2023 roku, co jednoznacznie stawia gminę Jaworzno i jej mieszkańców w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o możliwość zaopatrzenia w węgiel na własne potrzeby grzewcze.

Jak informuje Prezes TAURON Wydobycie S.A., w ciągłej sprzedaży są dostępne wszystkie rodzaje sortymentów grubych (kostka, kostka II i orzech) oraz średnich. Jedynym sortymentem, w którym występują pewne ograniczenia w dostępności, są ekogroszki. Jednak paliwem, które może być traktowane zamiennie i wykorzystywane również w kotłach automatycznych jest sortyment Jaret (groszek II), dostępny w większych ilościach. Oferowany przez spółkę TAURON Wydobycie S.A. węgiel sprzedawany jest w konkurencyjnej w stosunku do węgla importowanego cenie.

Proces sprzedaży węgla w TAURON Wydobycie odbywa się na podstawie zasad rezerwacji i zakupu węgla w Punktach Obsługi Klienta (w Jaworznie z ZG Sobieski), które są umieszczone w punktach sprzedaży oraz na stronie internetowej spółki www.tauron-wydobycie.pl.

W zakresie przystąpienia do sprzedaży węgla w ramach przyjętej przez Sejm RP ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa, a także biorąc pod uwagę szczególny charakter miasta Jaworzna, czyli funkcjonowanie na jego terenie kopalni, pozostawienie kwestii sprzedaży po stronie spółki wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców, wypracowanym przez władze spółki i prezydenta Jaworzna.

W zakresie zapotrzebowania jaworznickich jednostek samorządowych i oświatowych, jak i wszelkich doraźnych, interwencyjnych potrzeb, np. podopiecznych MOPS – spółka TAURON Wydobycie S.A. realizuje sprzedaż węgla zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i przyjętym harmonogramem.

RED

TAURON Wydobycie zabezpieczy węgiel dla jaworznian | fot. Materiały TAURON Wydobycie