W klubie Niko w Byczynie odbył się maraton decoupage dla dorosłych. Na zajęciach powstały unikalne dzieła. Na warsztatach w Byczynie pojawiły się panie, których przygoda z decoupage trwa już od dawna, a także osoby początkujące.

Dla tej drugiej grupy Kinga Jończyk, instruktorka MCKiS, przeprowadziła krótką lekcję pokazową, by przybliżyć podstawowe zasady tej konkretnej techniki zdobienia. Decoupage polega na zdobieniu przedmiotów użytkowych. Jednym ze sposobów jest przyklejanie papierowych serwetek. Można wykorzystać tu gotowe wzory lub specjalne papiery do decoupage’u.

Na warsztatach panie same wybierały przedmioty do zdobienia. Większość zdecydowała się na drewniane elementy. Zdobiono deseczki i pojemniczki. Elementy te pokryte zostały farbą. Świetnie sprawdza się tu akrylowa.

– Ważne, by pamiętać o rozwarstwieniu serwetki, ponieważ jeśli pozostawimy o jedną warstwę za dużo, to pod spód mogą dostać się pęcherzyki powietrza i zdobienie nam po prostu nie wyjdzie – tłumaczyła Kinga Jończyk.

Uczestniczki warsztatów wycinały z serwetek motywy, które naklejały na drewno specjalnym klejem. By przyspieszyć poszczególne etapy pracy, panie podsuszały swoje dzieła suszarką do włosów. Instruktorka prowadząca zajęcia radziła, by na końcu zabezpieczyć prace lakierem.

– Jeśli chcemy, by nasz przedmiot był elementem dekoracyjnym, wystarczą maksymalnie 2 warstwy lakieru, ale gdy chcemy, by był to element użytku codziennego, zaleca się nałożenie minimum 3 warstw. Trzeba też pamiętać, że tak zdobionych przedmiotów nie można wkładać do zmywarki – przestrzegała Kinga Jończyk.

Decoupage to technika, która pozwala zupełnie odmienić stare przedmioty. – Decoupage jest świetną techniką zdobienia, która może nadać przedmiotom „drugie życie”. Sama uwielbiam ozdabiać przedmioty, które wcześniej nadawały się do wyrzucenia. Daje mi to mnóstwo satysfakcji – zdradza Kinga Jończyk z MCKiS.

Natalia Czeleń

Technika decoupage cieszy się coraz większą popularnością | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: