Uczestnicy i organizatorzy projektu “Żywy Skansen Fotografii” podsumowali 5 grudnia w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego trwający od maja cykl warsztatów fotografii analogowej. Tego dnia odbyła się też premiera albumu zawierającego prace uczestników, które powstały podczas warsztatów.

Inicjatorzy projektu, dr Jakub Byrczek i Krzysztof Szlapa, kuratorzy działającej w strukturach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie Galerii Pustej cd. zaprosili do prowadzenia warsztatów ośmioro świetnych artystów z Polski i zagranicy: Konrada Pollescha, Tomasza Mielecha, Bodgana Dziworskiego, Anitę Andrzejwską, Halinę Morcinek i Barbarę Górniak, Jiříego Šiguta oraz Jowitę Mormul. W projekcie wzięło udział 22 doświadczonych i początkujących pasjonatów fotografii, zarówno jaworznian, jak i mieszkańców sąsiadujących miast.

Po zakończeniu każdego z warsztatów w Galerii Pustej cd. organizowany był wernisaż i przez kolejny miesiąc można było oglądać wystawy z efektami pracy uczestników.

W dobie mnogości artefaktów cyfrowych, właśnie te obrazy indywidualne, wykonane podczas konkretnych warsztatów, nabrały dla mnie osobistego znaczenia. Każdy obraz wykonany przeze mnie niesie wspomnienia, pojedyncze i bardzo wyraźne, czego rzadko doświadczam, pracując w technice cyfrowej – zaznacza Patrycja Pawęzowska, będzińska artystka, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, uczestniczka warsztatów.

W wydanym na zakończenie albumie znajdują się informacje o wykładowcach i reprodukcje ich fotografii oraz po trzy prace każdego z uczestników warsztatów wykonane w wybranych technikach. Na uroczystości, podczas której zaprezentowane zostały albumy obecni byli również Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS oraz jeden z wykładowców, Konrad Pollesch

Moje wspomnienia z tych warsztatów były bardzo przyjemne. Przede wszystkim ludzie, którzy wzięli w nich udział bardzo się zaangażowali, ciekawiło ich to i podczas zajęć świetnie się bawiliśmy – powiedział krakowski artysta.

Zauważył też, że mimo iż warunki do tworzenia fotografii metodą gumy dwuchromianowej były podczas warsztatów trudne, a czasu było niewiele, to uczestnicy wykonali bardzo dobre prace.

Rezultat był taki, że kiedy patrzyłem na to, co państwo zrobili, to musiałem powiedzieć: Chapeau bas – podsumował.

Projekt Żywy Skansen Fotografii dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: