Maciej Malik zwycięzcą tegorocznego Grand Prix Jaworzna w Szachach!

W piątek 3 grudnia został rozegrany ostatni dziewiąty turniej Grand Prix Jaworzna w Szachach. Zawody, które rozpoczęły się w marcu, obejmowały cykl dziewięciu zmagań turniejowych rozgrywanych na przemian tempem P’10 lub 3+2, gdzie zdobyte punkty sumowane były po każdych zawodach i decydowały o kolejności miejsc w klasyfikacji generalnej. Zawody odbywały się w piątki w sali szachowej Hali W-S MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80 w Centrum, a rozgrywane były w jednej grupie (Open) z dodatkowymi klasyfikacjami juniorów do lat 8, 10, 12 oraz 14. Udział w Grand Prix był bezpłatny, nie było obowiązku startu we wszystkich turniejach – do klasyfikacji zaliczano wyniki z tych cykli w których dany zawodnik startował.

W ostatnim dniu zawodów po 7 punktów zdobyli Jacek Stachańczyk oraz Maciej Malik, a po 6,5 ”oczek” dopisali na swoje konta Kazimierz Tchórzewski, Igor Musiał oraz Kazimierz Zowada.

Tym sposobem bezkonkurencyjnym zwycięzcą całego cyklu Grand Prix został zdecydowanie Maciej Malik, który po dziewięciu zawodach zgromadził 60,5 punkta (odpowiednio: 7,5, 6, 6,5, 5,5, 8, 6, 9, 5 oraz 7 punktów). Druga pozycję obroniła Jolanta Guzik, która w sumie na koncie zgromadziła 51 punktów. Trzecie miejsce z 47,5 ”oczkami” zajął Jacek Stachańczyk.

Dalej klasyfikacja przedstawia się następująco: czwarte miejsce Kazimierz Tchórzewski (45,5 punkta), piąte miejsce lepszym Bucholzem przy identycznej zdobyczy punktowej zdobył Wiesław Kmak (44,5 punktów), szóste Bogdan Łysik (również 44,5 punkta), siódme Igor Musiał (43 punkty), a na miejscu ósmym zakończył zmagania Grzegorz Guła (41 punktów).

Najlepszymi juniorami okazali się: do lat 8Artur Wojtania (15,5 punkta), do lat 10Nikodem Jakubowski (17,5 punkta), do lat 12Patryk Kania (15 punktów), a do lat 14Bartosz Musiał (31 punktów).

W klasyfikacjach rankingowych wyniki przedstawiały się następująco: najlepsi z rankingiem 1000-15991. Alojzy Polok (39 punktów), 2. Norbert Baranek (38,5 punkta), z rankingiem

1600-18001. Grzegorz Guła (41 punktów), 2. Mirosław Kopiec (25,5 punkta), najlepsi zawodnicy bez kategorii – 1. Zvonko Grzetic (37,5 punkta), 2. Stanisław Wędzicha (33 punkty), 3. Ludwik Michalski (18 punktów).

Ogółem w całym cyklu Grand Prix rywalizowało 80 szachistów, nie tylko z naszego miasta ale i z ościennych miejscowości. Z kolei we wszystkich edycjach od początku do samego końca udział wzięło 14 zawodników. Pierwsza ”ósemka” w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych zdobyli nagrody finansowe, z kolei najlepsi wśród kategorii juniorskich otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji Grand Prix Jaworzna w Szachach.