Jest zielone światło dla utworzenia w naszym mieście Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W sobotę, 28 sierpnia, w Stalowej Woli Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Poprzemysłowy teren na obrzeżach Jaworzna można będzie wykorzystać w ten sposób, by kompensować ekonomiczne i społeczne skutki wygaszenia kopalni i elektrowni.

Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku. Jest ustawą absolutnie incydentalną – mówił w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda.

Nowe prawo stwarza obu miastom olbrzymie możliwości rozwojowe. W Jaworznie ustawa pozwoli utworzyć atrakcyjne tereny inwestycyjne. Chodzi o obszar o łącznej powierzchni ok. 338 ha, położony na granicy z Sosnowcem i Mysłowicami. Duża powierzchnia, płaski teren, położenie w sąsiedztwie głównych korytarzy transportowych sieci TEN-T to bez wątpienia atuty, które do Jaworzna mogą przyciągnąć strategicznych inwestorów. Atrakcyjność JOG potwierdza zainteresowanie ze strony największych światowych koncernów motoryzacyjnych, których przedstawiciele przeprowadzali wizje lokalne w terenie. To właśnie tutaj powstać może fabryka samochodów elektrycznych Izera. Jeśli uda się zrealizować te plany, to pracę znajdzie tam 3 tysiące osób. Kolejne 12 tysięcy zatrudnić się będzie mogło u kooperantów Izery.

To m.in. ten teren obejmie Jaworznicki Obszar Gospodarczy | fot. Materiały UM Jaworzno

Jaworzno staje wobec jednego z największych wyzwań w swojej historii. Europejski Zielony Ład zakłada odejście od węgla i energetyki na nim opartej. To oznacza stopniowe wygaszanie kopalń i elektrowni węglowych, a dla naszego miasta utratę głównego filara gospodarki. To właśnie dlatego trzeba w Jaworznie zawczasu przygotować tereny pod inwestycje, które będą na tyle atrakcyjne, że skuszą nowych przedsiębiorców. Takie zadanie miałby spełnić Jaworznicki Obszar Gospodarczy.

Poparcie dla utworzenia JOG i wolę współpracy w tym zakresie wyraziła Jaworznicka Izba Gospodarcza. Szansę dla rozwoju miasta i regionu w utworzeniu JOG widzą też przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jaworznicki Obszar Gospodarczy jako obszar pogórniczy jest ogromnym potencjałem do zagospodarowania Z takim terenem możemy powalczyć o każdy projekt! – podkreślił dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poparcie dla działań Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, zmierzających do utworzenia Jaworznickiego Obszaru Przemysłowego, wyrazili też jaworzniccy radni.

Sierpniowa sesja Rady Miejskiej przejdzie zresztą do historii. Wszystko za sprawą głosowania nad poparciem dla utworzenia Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W tej sprawie radni opozycji nie byli za, ani przeciw. Nie wykorzystali też trzeciej z możliwości i nie wcisnęli przycisku, który pozwala wstrzymać się od głosu. Mimo ustawowego obowiązku i imiennych wezwań do oddania głosu, radni Koalicji Obywatelskiej w sprawie o strategicznym znaczeniu dla przyszłości miasta, po prostu nie zajęli stanowiska.

Wstyd i tchórzostwo – podsumował postawę radnych KO Maciej Stanek, jaworznicki radny.

Głosów oburzenia było więcej.

Brak szybkich i konkretnych reakcji, mających na celu stworzenie dodatkowych obszarów pod działalność przemysłową, będzie skutkował tym, że już w niedalekiej przyszłości Jaworzno przestanie się liczyć jako miasto, gdzie warto inwestować. Brak stanowczej i popierającej utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego reakcji, to oddanie tej inicjatywy innym miastom dlatego, że przeciąganie tego procesu, albo jego zablokowanie, daje innym gminom możliwość wyprzedzenia Jaworzna w rywalizacji o pozyskiwanie nowych inwestorów – podkreśla Dawid Domagalski, jaworznicki radny, który głosował za poparciem działań utworzenia JOG.

Podczas głosowania nad deklaracją zalogowanych było 19 radnych. 13 poparło deklarację, a 6 radnych, reprezentujących Koalicję Obywatelską, nie zagłosowało ani za, ani przeciw, ani nawet nie wstrzymało się od głosu.

Ewa Malik

poseł na Sejm RP

Utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla tego miasta, ale dla całego regionu. Trzeba pamiętać, że na mocy międzynarodowych umów, jesteśmy zobligowani do stopniowego odchodzenia od węgla kamiennego i energetyki opartej na węglu. To oznacza, że wielu pracowników wkrótce będzie musiało szukać zatrudnienia w innych branżach. Jaworznicki Obszar Gospodarczy ma być jednym z filarów polityki uprzemysławiania kraju. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych pozwala na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem obszaru dla potencjalnych inwestorów. Już wkrótce ten obszar stanie się olbrzymim placem budowy, gdzie wiele osób znajdzie pracę. Docelowo działać tam ma fabryka produkująca samochody elektryczne polskiej marki Izera, co da zatrudnienie dla kilkunastu tysięcy osób. Trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, żebyśmy poradzili sobie z wyzwaniem, jakim będzie odejście od węgla.

Ustawa podpisana w sobotę przez prezydenta RP stwarza możliwość zamiany nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego oraz terenów z nimi sąsiadujących na lasy, grunty i inne nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Wymiana musi być jednak uzasadniona potrzebami i celami polityki państwa, związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami i celami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych. Zamiana nieruchomości byłaby możliwa w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Grażyna Dębała

Komentarz prezydenta Pawła Silberta do sprawy utworzenia JOG w wywiadzie “Jaworznicki Obszar Gospodarczy staje się faktem”

Ustawa podpisana przez prezydenta RP daje zielone światło dla JOG | fot. Materiały UM Stalowa Wola

Zobacz także: