Wiktor Kornaś, student psychologii z Jaworzna, chce zbadać, z jakimi traumami borykają się uchodźcy z Ukrainy, którzy przed koszmarem wojny uciekli do Polski.

Do tej pory nikt nie opublikował jeszcze wyników takich badań. Jaworznianin może być pierwszy. Wyniki zawrze w pisanej właśnie pracy licencjackiej, ale chce też stworzyć panel pomocy psychologicznej osobom dotkniętym PTSD. Ten angielski skrót to oznaczenie zespołu stresu pourazowego. – W swojej pracy chciałbym zbadać powszechność występowania PTSD właśnie wśród uchodźców ukraińskich. W wyniku wojny doświadczyli oni bardzo często trudnych, nawet niewyobrażalnych dla nas rzeczy. Znam wiele takich historii, ponieważ opowiadali mi o nich, gdy przed rokiem przekraczali ukraińsko-polską granicę – wspomina Wiktor Kornaś.

Jaworznianin na przełomie lutego i marca zeszłego roku pojechał do Medyki, gdzie jako wolontariusz Fundacji Wolne Miejsce pomagał potrzebującym. Wspólnie z innymi członkami organizacji, odpowiadał za nakarmienie głodnych i wycieńczonych drogą uchodźców. – To nie były łatwe spotkania. Przyznaję się nawet do łez, które popłynęły mi, gdy widziałem ten ogrom dramatu, jaki spotkał tych wszystkich ludzi – podkreśla.

PTSD może rozwinąć się po doświadczeniu lub byciu świadkiem traumatycznego lub zagrażającego życiu wydarzenia, takiego jak poważny wypadek, klęska żywiołowa, napaść fizyczna lub seksualna, uraz związany z walką lub wojną czy nagła śmierć bliskiej osoby. Osoby z zespołem stresu pourazowego mogą doświadczać szeregu objawów, w tym retrospekcji lub natrętnych wspomnień traumatycznego wydarzenia. Mogą też wypierać te przeżycia, doznawać negatywnych zmian nastroju, wpadać w stany zwiększonego pobudzenia, jak drażliwość, bezsenność i nadmierna czujność. Nieleczony PTSD może prowadzić do myśli samobójczych. Opcje leczenia obejmują psychoterapię, leki i udział w spotkaniach grup wsparcia.

Jaworznicki student chce sprawdzić, jak szeroko występuje wśród uchodźców syndrom zespołu stresu pourazowego. W tym celu przygotował specjalne kwestionariusze w języku ukraińskim i rosyjskim. Można je wypełnić w towarzystwie jaworznianina lub online. Wystarczy sczytać jeden z kodów QR, które są na dole tego artykułu. Na podstawie wyników swoich badań pan Wiktor chciałby m.in. opracować formy pomocy psychologicznej dla uchodźców, jak np. wskazanie odpowiednich instytucji pomocowych, stworzenie testu pozwalającego na autodiagnozę czy wskazówek dla psychologów i psychiatrów w kwestii leczenia osób cierpiących na PTSD.

Swoje zamierzenia pan Wiktor ma szansę przedstawić na VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kultura pokoju. Współczesne problemy wojny i pokoju”, która odbędzie się 21 i 22 kwietnia na Mazurach.

AZ-H

Wiktor Kornaś chce pomóc uchodźcom w uporaniu się z PTSD
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

 

Zobacz także: