„LEŚNICZÓWKA” to temat cyklu wystaw przewidzianego na 2024 rok przez nieformalną grupę twórczą „EFFKI”. Wernisaż w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie odbędzie się 23 lutego o godzinie 18:00. Proponowane chwile refleksji nad otaczającym nas światem flory i fauny stanowią opozycję do ciągłego wyścigu z czasem – pułapki, w którą często wpadamy. Iwona Skupińska, Irena Podolak, Nadia Siemek, Sylwia Wenska i Agnieszka Sroka przedstawią Państwu pięć malarskich opowieści, dyktowanych indywidualnymi upodobaniami i doświadczeniami. Bogactwo kolorów oraz technik przelania na płótno za pomocą farb olejnych i akrylowych tych tematów sprawia, że prace tętnią życiem. Aranżacja wokalna Julii Biłek przy akompaniamencie Piotra Chechlińskiego niewątpliwie przeniosą Państwa w głębszy wymiar interpretacji wystawionych obrazów. Dodatkową atrakcją będzie rozlosowanie wśród uczestników wernisażu 50 albumów – dotychczasowego wspólnego portfolio „EFFEK”. Pozwólcie nam Państwo oczarować swój wieczór – zawitajcie w naszej bajce!

IWONA SKUPIŃSKA
Uprawia różnorodne techniki plastyczne, pracuje w Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu jako kierownik do spraw Edukacji Kulturalnej i Pracy Twórczej.
Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, magistrem wychowania plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, studiowała scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także dziennikarstwo na WSP w Krakowie. Wiele lat pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem w kulturze i szkolnictwie. Na swoim koncie ma udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, bierze udział w plenerach malarskich, inicjuje różne wydarzenia kulturalne w regionie, jest założycielką wielu Grup Twórczych, m.in. Werandy Sztuki, Malarć, Rękodzielnych, Talenciarzy, teraz jest w Grupie Effki, pozyskuje środki na projekty związane z kulturą i sztuką. Szuka ciągle nowych inspiracji, ale też sięga do tradycyjnych technik plastycznych, kocha to, czym się zajmuje. Jej znaczące wystawy to m.in. w Muzeum w Worms w Niemczech, także na Słowacji w Bardejovie oraz Słowenii udział w Sympozjum Ceramicum w Medanie, kontakty międzynarodowe potrafi dobrze wykorzystać i przenieść z nich to, co dobre w swój region. Utrzymuje wiele przyjaźni artystycznych, które owocują wspólnymi wystawami i udziałami w plenerach malarskich.
Z Effkami brała udział w projekcie „Ewa i Adam”, „Leśniczówka”, a w styczniu 2024 roku „Witajcie w naszej bajce” inspirowanym zwierzętami, które można spotkać w ZOO. Podejmie się każdego tematu, traktuje go zawsze jako wyzwanie i dobrą zabawę. Praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi daje jej wiele satysfakcji, jako instruktorowi zajęć plastycznych ucząc ich, twierdzi, że sama wiele się od nich uczy. Jakiś czas temu napisała kilkadziesiąt wierszy z myślą o najmłodszych, ale także tych będących mimo wieku dziećmi, chce się z Wami nimi podzielić w tej publikacji. Zachęca do patrzenia na świat i przyrodę z przymrużeniem oka artysty, łatwiej wtedy cieszyć się życiem. Namawia do obcowania ze sztuką, która daje wytchnienie i jest rodzajem nie tylko dobrej zabawy, ale też terapią dla oczu, wytchnieniem dla duszy w biegających czasach za nie wiadomo czym. „Zatrzymaj się, poczuj, uciesz…” to jest przepis na dobre samopoczucie.

SYLWIA WENSKA
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem i wykonywaniem kostiumów scenicznych oraz elementów scenografii. Od paru lat w swojej aktywności artystycznej skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Wykonuje duże rysunki kredkami oraz obrazy akrylowe. Są to alegoryczne portrety, wizerunki zwierząt – ptaków, owadów, ryb. Prace posiadają intensywną kolorystykę i duży format. Ze względu na spory obszar inspiracji artystycznych swoje prace umieszcza w odrębnych cyklach malarskich, które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów, idei. Delikatnie zaznaczają się wątki religijne, ekologiczne czy polityczne te treści ubrane są w mocny kolor i rysunek, czasem lewitujący w kierunku komiksu, pop- artu czy mangi. Najnowsze prace ewoluują w kierunku abstrakcji. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Cykle malarskie: Dziewczyna o niebieskich włosach, Entomofobia, Aquarium, Balans, Portrety Niebieskie, Dollsy, Ikonostas, Szare ogrody, Polityka, Serafini, Zwierzęta idą do nieba.

IRENA PODOLAK
Urodzona w Krakowie. Wychowana w domu gdzie sztuka była codziennością, w pracowni Ojca, malarza i rzeźbiarza. Ukończyła krakowskie szkoły artystyczne, przebywała w różnych pracowniach, poszukując swojego kierunku. Zrzeszona w Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu i Warszawskim Stowarzyszeniu Plastyków. Od 2016 roku prowadzi własną pracownię artystyczną na krakowskim Kazimierzu, gdzie bywają twórcy, powstają
ciekawe projekty, a także spotkania ze sztuka dla dzieci młodzieży.

Właścicielka złożonej osobowości, w związku, z czym wciąż poszukuje prawdy w otaczającym świecie, malarstwie, rzeźbie, sztukach wizualnych. Od 2013 roku, zajmuje się także malarstwem Ikon, odzyskując stare drewno, zajmuje się jego obróbką, a następnie stara się ukazać wizerunki świętych wg własnych zasad. Jest to malarstwo zainspirowane sztuką ludową pamiętającą o tradycji. Ważnym elementem dla malarki jest, aby te wizerunki nie były powielane, w związku, z czym obrazy są indywidualne i niepowtarzalne.
Malarstwo sztalugowe to poszukiwanie współczesności, awangardy, odrębnego języka wyrazu. Poszukiwanie przestrzeni i czystości. Głównym tematem jest człowiek, jego istota i duchowość, pokazanie emocji, genezy zachowań, interpretacji tożsamości, skłonienie do przemyśleń. Drugim tematem ważnym dla artystki są zwierzęta, ochrona ich życia i dobrostanu. Malarstwo abstrakcyjne, głównie akrylowe przy użyciu szpachli malarskich oraz pędzli. Artystka swobodnie porusza się we wszystkich mediach malarskich. Na swoim koncie ma ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą.

NADIA SIEMEK
Artystka malująca w nowoczesnym stylu romantycznym. Przygoda ze sztuką w Polsce zaczęła się w marcu 2005 roku. Pierwsza personalna wystawa odbyła się w Muzeum w Chrzanowie. W tym samym roku została zaproszona i przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Kultury IN GREMIO Chrzanów. Obecnie należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polska Sztuka Użytkowa. (ZPAP. Opole) i do Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Aktywnie uczestniczy w licznych wystawach oraz bierze udział w wielu plenerach na terenie całego kraju. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem różnych warsztatów związanych ze sztuką. Udziela lekcje z rysunku, malarstwa, które cieszą się dużą popularnością. Lubi podejmować nowe wezwania, portret, pejzaż, sztuka sakralna, sztuka naiwna, kwiaty. Wszystko, co można namalować, co można pokazać za pomocą pędzla.

AGNIESZKA SROKA
Urodziła się w Sosnowcu i tam spędziła pierwsze 22 lata życia. Okres nauki uzupełniała udziałem w licznych kółkach zainteresowań, na których mogła rozwijać swoje pasje. Choć zawsze lubiła malować, prym w tamtym okresie wiodła miłość do sportu. Być może dlatego właśnie jedynym kontaktem z profesjonalnymi zajęciami plastycznymi były dwie wizyty na lekcjach rysunku w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Maluje okazjonalnie — impulsem twórczym najczęściej są emocje. Wrażliwość interpretacyjną z biegiem lat kształtuję przez okoliczności czasu i przestrzeni. Studia na wydziale Geografii Uniwersytetu Śląskiego ugruntowały w artystce szerokie spojrzenie na bogactwo relacji w otaczającym świecie, pozwalając dostrzec jego piękno w mikro i makroskali. Poglądy na sztukę i sposób jej wyrażania nie są ściśle zdefiniowane, choć ulubionym medium pozostaje farba olejna. Wykonując zawód grafika DTP, realizuje dodatkowo różnorodne projekty graficzne.

W wystawach indywidualnych i zbiorowych bierze udział od 2010 roku. Od tego czasu periodycznie związała się z takimi grupami twórczymi jak: “Weranda Sztuki”, “Malarcie”, “Kalejdoskop Sztuki”. Od drugiej połowy 2022 roku aktywie uczestniczy w nieformalnej, artystycznej grupie “EFFKI”. Ostatnim wyróżnieniem w dziedzinie sztuki, jest GRAND PRIX za pracę “Uniesienie” w IX edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co, potrafisz” organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie.

Zobacz także: