Radni jednogłośnie przyjęli uchwały, na mocy których trzech wybitnych jaworznickich sportowców otrzymało honorowe dyplomy “Zasłużony dla miasta Jaworzna”. Tym razem w gronie wyróżnionych znaleźli się dwaj lekkoatleci i piłkarz.

Dyplomy przyznano Andrzejowi Stalmachowi, Kazimierzowi Orłowi i Janowi Urbanowi. Uhonorowani w miniony czwartek (30 sierpnia) podczas Sesji Rady Miejskiej jaworznianie sięgali po najwyższe sportowe laury, rozsławiając w ten sposób nasze miasto.

Osobiście dyplom honorowy odebrał Kazimierz Orzeł, który podziękował wszystkim zebranym za wyróżnienie. Ze względów zdrowotnych i zawodowych w uroczystości nie wzięli udziału
Andrzej Stalmach i Jan Urban. W ich imieniu dyplomy i kwiaty odebrali członkowie ich rodzin. Było mnóstwo gratulacji i życzeń, które złożyli m.in. prezydent Paweł Silbert, jego zastępcy: Tadeusz Kaczmarek i Monika Bryl oraz radni. Uhonorowani tego dnia sportowcy dołączyli do 31 innych, wybitnych mieszkańców Jaworzna, którzy już wcześniej zostali wyróżnieni w podobny sposób. W tym gronie są m.in. artyści, przedsiębiorcy, społecznicy. W gronie osób zasłużonych dla miasta Jaworzna znajdują się: Renata i Jacek Myślińscy, Tadeusz Brzóska, Zofia Orzechowska, Wiesława Polańska, Marek Nowak, Wiesława Osuszek, Mirosław Ciołczyk, Józef Kurek, Janusz Guja, Jan Kurp, Władysław Wiśniewski, Teresa Smyl, Maria Pieczara, Basia Trzetrzelewska, Jan Sierko, Zbigniew Kalamat, Andrzej Karweta, Czesław Kempiński, Stanisław Panek, Marian Szumiło-Kulczycki, Andrzej Węglarz, Kazimierz Kielski, ks. Julian Bajer, Józef Micherda, ks. Józef Lenda, Stefan Ciepliński, Wojciech Dziedziak, Stanisław Nowakowski, Władysław Witek, Stanisław Bigaj.

Andrzej Stalmach

Lekkoatleta, pierwszy Polak, któremu udało się przekroczyć granicę 8 metrów w skoku w dal. Urodził się w Jaworznie 1 maja 1942 r. Do rozpoczęcia treningów zmusił go nauczyciel wuefu, który dostrzegając talent młodego sportowca, zagroził, że nie przepuści go do kolejnej klasy, jeśli nie zacznie trenować. Początkowo związał się z klubem MKS Mysłowice, a po roku przeszedł do Victorii Jaworzno. Dobre wyniki osiągał w trójskoku, skoku wzwyż i w biegu, ale największe sukcesy odniósł w skoku w dal. 17 sierpnia 1968 r. skoczył 8 metrów i 11 centymetrów. To pięciokrotny
mistrz Polski (w latach: 1963, 1964, 1966, 1967 i 1968). Andrzej Stalmach dwukrotnie reprezentował Polskę podczas igrzysk olimpijskich. W 1964 r. w Tokio zajął ósme miejsc, a w 1968 r. w Meksyku także był ósmy. Uczestniczył w mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 r., zajmując dziesiąte miejsce. Był brązowym medalistą Europejskich Igrzysk Halowych w Pradze w 1967 r.

Kazimierz Orzeł

Urodził się 23 sierpnia 1943 roku w miejscowości Bujne koło Nowego Sącza, ale swoje życie związał z Jaworznem. To lekkoatleta, maratończyk i olimpijczyk. Był reprezentantem klubu GKS Jaworzno, wychowankiem trenera Kazimierza Chechelskiego, podopiecznym trenerów Tadeusza Gorzechowskiego i Andrzeja Biernata. Kazimierz Orzeł to dwukrotny mistrz Polski w maratonie w latach 1976 i 1977. Był też uczestnikiem XXI Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Rekord życiowy osiągnął 16 maja 1967 roku w Dębnie. Biegnąc w maratonie, uzyskał wtedy czas 2 godziny 13 minut i 19 sekund. Kazimierz Orzeł jest też trzykrotnym zwycięzcą plebiscytu na najlepszego i najpopularniejszego sportowca GKS. Jaworznianin ma spore zasługi nie tylko na niwie sportowej. W uznaniu długoletniej, wytrwałej i sumiennej pracy oraz osiągnięć w popularyzowaniu naszego miasta w kraju i za granicą Kazimierz Orzeł został wpisany do Księgi Zasłużonych dla miasta Jaworzna.

Jan Urban

Urodził się 14 maja 1962 roku w Jaworznie. Karierę piłkarską rozpoczynał w Victorii Jaworzno. Grał na pozycji napastnika. W 1981 r. przeszedł do pierwszoligowego wtedy Zagłębia Sosnowiec, a po kolejnych czterech sezonach zaczął grać dla Górnika Zabrze. Z tą drużyną trzykrotnie zdobył mistrzostwa Polski oraz Superpuchar Polski. W latach 1985-1991 był reprezentantem Polski. Zagrał w 57 meczach, zdobywając w nich 7 goli. To uczestnik mistrzostw świata w 1986 r. Sukcesy, jakie osiągał na boisku, nie pozostały niezauważone i zaowocowały transferem do Hiszpanii. Strzelając 49 goli w 168 ligowych meczach, zyskał miano jednego z najlepszych obcokrajowców biegających po hiszpańskich boiskach. W 1998 r. wrócił do Górnika Zabrze. Wkrótce zdecydował o zakończeniu kariery piłkarskiej. Wtedy też rozpoczął pracę w charakterze trenera i również odnosił sukcesy. Jego podopieczni dwukrotnie zdobyli tytuł mistrzów naszego kraju
i wywalczyli Puchar Polski oraz Superpuchar Polski.

 

Tekst: GD

Zobacz także: