Za sprawą najnowszej gry Klemensa Kalickiego, wydanej przez gdańskie wydawnictwo Rebel, gracze mogą wcielić się w rolę doświadczonych obserwatorów przyrody i dzielnie przemierzać okolice w odkrywaniu tajemnic fauny i flory. Sam wygląd kart (klasyczna technika akwareli) i poszczególnych elementów sprawiają, że po Łąkę chce się sięgać kolejny i kolejny raz.

Wiosna na kartach

Po otwarciu pudełka z grafiką Karoliny Kijak otrzymujemy trzy plansze – główną i dwie dwustronne plansze ogniska oraz wypraskę z miejscami dopasowanymi m.in. pod cztery podajniki na karty, żetony, karty czy znacznik rundy. Dzięki temu przy robieniu tzw. crash testów, czyli potrząsaniu zamkniętym pudełkiem, wszystko pozostaje na swoim miejscu. Instrukcję do Łąki, pomimo szesnastu stron, czyta się bardzo szybko. Gracze znajdą w niej wiele pomocnych ilustracji oraz przykładów wykonywania akcji i zagrywania kart, co bardzo pomaga zwłaszcza przy pierwszych rozgrywkach. Samo przygotowanie do gry również nie stanowi dużego problemu. Wystarczy m.in. wybrać planszę ogniska, odpowiadającą liczbie graczy, wyłożyć trzy z czterech talii i rozdać startowe elementy. Można zacząć rozgrywkę.

Prosta rozgrywka

W trakcie gry gracze będą umieszczać żetony szlaku na planszy głównej lub planszy z ogniskiem. Każdy żeton szlaku posiada dwie informacje, jedną mówiącą o tym, którą kartę można zabrać z wiersza lub kolumny, do której zostanie dołożony, natomiast drugą o specjalnej akcji do wykonania po dołożeniu żetonu do planszy ogniska. Głównym celem każdego z graczy jest pozyskiwanie i zagrywanie kart na jeden z dwóch obszarów: łąki lub okolicy. W grze można wyróżnić karty podłoża, obserwacji, krajobrazów i znalezisk. Każdorazowe dołożenie nowej karty wiąże się ze spełnieniem wymagań znajdujących się na danej karcie. Z drugiej strony nowa karta dostarcza graczowi nowych symboli, dzięki którym można dołożyć kolejne karty i w ten sposób pozyskać więcej punktów zwycięstwa.

Kiedy każdy z graczy wykorzysta wszystkie swoje żetony szlaku następuje koniec rundy, a drewniany mepel wędrowca przemieszcza się na kolejne pole. Gra kończy się, kiedy znacznik wędrowca dotrze na ostatnie pole. Następuje wtedy podliczenie punktów zwycięstw z kart i żetonów premii z planszy ogniska. W przypadku remisu liczone są karty znalezisk.

Nie tylko początkujący

Łąka to tytuł przeznaczony głównie dla graczy początkujących, chociaż wyjadacze docenią mnogość strategii, które można zastosować dzięki ponad 200 unikatowym kartom. Pomimo że gra skalowana jest dla od jednego do czterech graczy, to najlepiej sprawdza się przy dwóch lub trzech uczestnikach. Dobrze oceniany jest również tryb solo, który posiada kilka własnych elementów, natomiast przy czterech graczach może doskwierać dłużąca się rozgrywka.

Poza grą podstawową na rynku można znaleźć dodatek, który zawiera dedykowane koszulki na karty i specjalną kopertę z kartami. Już w samej grze znajdują się koperty, których otwarcie uwarunkowane jest np. od konkretnego dnia (pierwszy dzień wiosny lub 24 grudnia). Takie same koperty można niekiedy otrzymać w ramach tzw. promek do gry – jedną z kopert można było dostać w jaworznickim sklepie Mgła.pl.

Dodatkowo do gry dołączono indeks kart zawierający ciekawostki o gatunkach znajdujących się na danej karcie.

Radosław Kałuża | HKG Gildia

Zobacz także: