Choć Akcja Zima w Mieście jest już wspomnieniem, to warto przypomnieć i podsumować tegoroczne ferie zorganizowane w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Pierwszy tydzień ferii rozpoczęliśmy zabawami integracyjnymi, a także warsztatami teatralnymi, w czasie których uczestnicy opracowywali własne scenki aktorskie. Podczas zajęć teatralnych dzieci mogły zgłębić tajniki współpracy na scenie. Był to świetny sposób na zabawę, przyjemność, a dla niektórych przełamanie bariery strachu. Po aktywnych zajęciach z ruchu scenicznego, gestu i mimiki dzieci miały czas na relaksację.

W pracowni plastyki dzieci zajmowały się tworzeniem linearnych abstrakcji geometrycznych, rozwijając w ten sposób kreatywność i bawiąc się w projektantów graficznych. Był również czas na tworzenie kolorowych zakładek różnymi metodami plastycznymi. Któż nie pamięta z dzieciństwa opowieści o Pipi, bohaterce powieści dla dzieci, Astrid Lindgren. W czwartkowy poranek dzieci mogły uczestniczyć w przygodach Pipi Pończoszanki podczas spektaklu, który odbył się w Teatrze Dzieci Zagłębia.

Pierwszy tydzień ferii minął nam niezwykle szybko, bo atrakcji było sporo. Jak na karnawał przystało, tę część zimowej laby zakończyliśmy balem dla dzieci – mówi Agata Stlemachów, kierownik szczakowskiej placówki.

W drugim tygodniu ferii zorganizowana została półkolonia dla dzieci w oparciu o koncepcję Fabryki Przygody. Przez 5 dni dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, których formy i treści zakrawały zarówno o aktywność fizyczną, jak i relacje społeczne czy rozwój kulturalny. W programie przewidziano warsztaty i zajęcia z pracownikiem różnych służb publicznych, i tak dzieci odwiedził pracownik MZNK, który przeprowadził warsztaty “segreguj na piątkę”. Temat Bezpiecznych ferii przybliżył uczestnikom półkolonii policjant pan Mateusz Zięba oraz pracownik sanepidu pani Justyna Więcławek.

Wśród atrakcji, których nie brakowało w drugim tygodniu ferii na pewno warto wspomnieć o wycieczce do kopalni Guido.

To jedno z najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie Zabrza i całego Śląska. Na tej trasie, na poziomie 320 metrów pod ziemią poznaliśmy warunki wydobycia węgla, zasady panujące pod ziemią i tradycje górnicze – podkreśla pani Agata.

Dodatkową atrakcją były wyjazdy do Multikina. „Zadziwiający Kot Maurycy”, ten tytułowy bohater i jego zgrana paczka pokazali, że zło zawsze przegrywa, a dobro pozostaje najwyższą wartością. Po seansie kinowym uczestnicy zimowej półkolonii odwiedzili Klub Gravitacja Jaworzno, gdzie każde z dzieci spróbowało swoich sił na torze kręgielni. Emocje były ogromne. W ramach zimowej przygody mali półkoloniści zawitali też do 7Niebo Bistro, gdzie każdy przygotował swój włoski przysmak – pizzę. Ostatni dzień ferii to była prawdziwa petarda, a to z powodu wizyty pracowników Uniwersytetu Rozwoju, którzy w niezwykle ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli o podwodnym świecie drapieżników. Dzieci mogły się też przekonać o tym, w jaki sposób ich zmysły działają w ciemnościach.

Wisienką na torcie i zarazem zwieńczeniem zimowego wypoczynku w Szczakowej był turniej gier planszowych “Karak”. Po turnieju i podliczeniu punktów nastąpiło wręczenie nagród ufundowanych przez Albi Polska Gry. Każdy z uczestników półkolonii otrzymał także drobne upominki ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Na terenie miasta przejazd lokalnymi środkami był bezpłatny dzięki Miejskiemu Zarządowi Dróg i Mostów. Serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy na nasze zajęcia, które odbywają się zgodnie z harmonogramami. Wszystkie informacje dostępne są na naszej stronie internetowej, ale w razie pytań zachęcam do bezpośredniego kontaktu z instruktorami, którzy z pewnością chętne udzielą wyczerpujących odpowiedzi – zachęca kierownik Domu Kultury.