Ponad 100 piechurów wyruszyło w piątek, 24 marca, w trasę III Byczyńskiej Drogi Krzyżowej. 17-kilometrowe nabożeństwo rozpoczęło się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie tuż po mszy św. o godz. 17.30. Jak podkreślali uczestnicy BDK, wędrówka po zmroku i w deszczu nie była im straszna. Szli z różnymi intencjami, modlili się i rozważali kolejne stacje drogi krzyżowej. Były one rozlokowane w różnych częściach dzielnicy.

Wydarzenie po raz kolejny zorganizował parafianin, Jan Korlacki. – Również tym razem nasza Byczyńska Droga Krzyżowa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców Jaworzna. Z dostępnych pakietów, które rozdawaliśmy uczestnikom wydarzenia, pozostało nam kilkanaście sztuk – przyznaje organizator.

Drogę krzyżową poprzedziła msza święta w byczyńskim kościele parafialnym. W jej trakcie zaczęło padać. Jednak piechurzy, uzbrojeni w płaszcze przeciwdeszczowe, raźnie wyruszyli w modlitewną wędrówkę. Niestraszny był im ani deszcz, ani zapadający zmrok. – To prawda, że taka wędrówka to wyzwanie, ale Jezus trudził się o wiele bardziej podczas drogi krzyżowej – podkreśla Małgorzata Pilarska, która wzięła udział we wszystkich edycjach BDK. Na byczyńskim szlaku towarzyszyła jej koleżanka, pani Dorota, która też uczestniczyła w tamtejszej drodze krzyżowej po raz trzeci.

– Za każdym razem przygotowujemy się do tej wyprawy przede wszystkim duchowo. Staramy się przemyśleć, co tym razem da nam taka modlitewna wędrówka. Każda BDK to bowiem inne przeżycia, na które oddziałuje upływający czas i nowe doświadczenia – przyznają jaworznianki.

Stacje BDK były zlokalizowane przy okolicznych kapliczkach i krzyżach – przy ul. Rudników, w polach (przy kapliczce św. Antoniego), przy ul. Łanowej, cmentarzu parafialnym, Źródełku, w rejonie ulicy Hallera, przy przy skrzyżowaniu ul. Hallera z Krakowską, przy krzyżówce z ul. Nauczycielską i w rejonie ul. Modrzewiowej. Następnie piechurzy pomaszerowali do Cezarówki Dolnej, gdzie były dwie kolejne stacje, jedna w rejonie pętli autobusowej, a druga przy ul. Bratków.

Kolejnym punktem wędrówki była Góra Biskupia i jeszcze jedna stacja, w pobliżu byczyńskiego kościoła. Ostatnia, 14. stacja, była zlokalizowana tuż przed wejściem do świątyni. Tam piechurzy zakończyli Byczyńską Drogę Krzyżową.

A już w najbliższy piątek, 31 marca, wierni wezmą udział w kolejnej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. To ogólnopolska inicjatywa, która ma miejsce także w Jaworznie. Jaworznicką EDK organizują parafianie z kościoła pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Centrum.

– Już w ten piątek mszą świętą o godz. 18.30 rozpoczniemy tegoroczną edycję EDK w Jaworznie. Niestety nie udało nam się uruchomić w tym roku trasy czerwonej, jednak zapraszamy nadal na trasę złotą i białą – informują organizatorzy.

Biały szlak, św. Józefa, liczy nieco ponad 30 km i prowadzi od kolegiaty przez Rynek, ul. Pocztową, Grunwaldzką, Rogatkę, ul. Insurekcji Kościuszkowskiej, Kołłątaja, Równą Górkę, Jeziorki, Ciężkowice, Park Gródek, Szczakową, Długoszyn, Osiedle Stałe, Chropaczówkę, GEOsferę, fragment Obwodnicy Północnej, pola w pobliżu Warpia i ul. św. Barbary z powrotem do kolegiaty. Złoty szlak, św. Brata Alberta, liczy prawie 42 kilometry i wiedzie z Centrum na Podłęże, przez las do ul. Martyniaków, ul. Promienną, znów przez las do zalewu Łęg, stamtąd przez Biały Brzeg i wzdłuż Przemszy do Jelenia, z Jelenia do Byczyny (wzdłuż Drogi Współpracy Regionalnej, ul. Podgórską i przez pola do ul. Tulipanowej), następnie byczyńskimi ul. Gwardzistów i Drzymały, później przez łąki i las (nieopodal Grodziska), drogą między Jeziorkami a Skałką, później ul. Kołłątaja i Obrońców Poczty Gdańskiej na Wilkoszyn, z Wilkoszyna przez las na Dobrą, Gródek, Pieczyska i Sosinę, ul. Bukowską do Szczakowej, stamtąd ul. Wolności, przez zielone tereny na Sodową Górę, do GEOsfery, okolice Warpia, a następnie ulicą Drabika do cmentarza ciężkowickiego i ul. Sławkowską do kościoła w Centrum.

Rejestracja do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej odbywa się na poświęconej jej stronie internetowej edk.org.pl.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Byczyńska Droga Krzyżowa odbyła się w piątek, 24 marca | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: