353 metry głębokości ma już byczyński szyb Grzegorz Zakładu Górniczego Sobieski. Pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb, głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej, ma być gotowy w 2027 roku. Obiekt należy do Południowego Koncernu Węglowego, który jeszcze do końca grudnia zeszłego roku nosił nazwę TAURON Wydobycie.

– Szyb Grzegorz jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich dwudziestu latach, pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu – informują pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, które realizuje inwestycję. – Analiza wykazała występowanie w rejonie głębienia szybu Grzegorz do głębokości 465,33 metrów trudnych warunków geologicznych (duże zawodnienie terenu). W konsekwencji wybrano metodę specjalną głębienia szybu. Zaprojektowane 40 otworów mrożeniowych o głębokości 485 m oraz 3 otwory kontrolne, łącznie z otworem G-8bis (na wspólnej osi za kręgiem mrożeniowym) służą do badania kształtu i rozmiarów płaszcza mrożeniowego w trakcie mrożenia i rozmrażania szybu. Płaszcz mrożeniowy ma zabezpieczać szyb przed wdarciem się wody oraz scalać odcinki, na których górotwór jest osłabiony, luźny z tendencjami do lasowania – wyjaśniają.

Warto przypomnieć, że spółka, która posiada w Jaworznie Zagład Górniczy Sobieski, powróciła do nazwy sprzed lat. Tak zdecydowali jej pracownicy. – W procesie odejścia od dotychczasowej nazwy TAURON Wydobycie pracownicy zadecydowali o powrocie do poprzedniej nazwy: Południowy Koncern Węglowy – potwierdza Marcin Maślak, rzecznik prasowy spółki. – Taki proces uznano za oczywisty i naturalny. Sentyment łączący historyczną nazwę związany jest z bardzo dobrze ocenianym okresem współpracy pomiędzy zakładami górniczymi a zakładami energetycznymi – zaznacza.

Powrót do starego miana wynika z tego, że TAURON Wydobycie nie jest już częścią Grupy TAURON. Spółka należała do tej grupy od 2007 roku, a opuściła ją 1 stycznia 2023 roku. Wtedy jej wyłączonym właścicielem został Skarb Państwa.

Początki PKW sięgają jednak 2005 roku, gdy doszło do połączenia Zakładu Górniczo-Energetycznego Sobieski Jaworzno III z kopalnią Janina w Libiążu. Nowy twór nazwano właśnie Południowym Koncernem Węglowym. Po dwóch latach spółka weszła do wspomnianej Grupy TAURON, ale jeszcze do 2014 roku funkcjonowała pod nazwą PKW. Od 2014 była już TAURONEM Wydobycie. Spółka posiada obecnie trzy kopalnie. Są to ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach i ZG Janina w Libiążu.

Przez kilkanaście miesięcy trwał proces zmiany wizerunku marki.

– Nadanie nowej nazwy i tożsamości wizualnej jest jedyną zmianą, jaka nastąpiła z punktu widzenia tak spółki, jak i jej interesariuszy. Spółka nadal funkcjonuje w oparciu o swoje zakłady wydobywcze w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, a jej siedziba główna pozostaje w tym samym miejscu – zapewnił Marcin Maślak.

Zmienił się też adres strony internetowej spółki z www.tauron-wydobycie.pl na www.pkw-sa.pl.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Szyb Grzegorz znajduje się w Byczynie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: