W hali sportowej MCKiS na Osiedlu Stałym odbyły się XV Mistrzostwa Szkół w Siłowaniu na Ręce. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 uczniów i uczennic z jaworznickich podstawówek i szkół ponadpodstawowych.

Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Młodym zawodnikom sędziowali siłacze z klubu MCKiS Tytan, Adrian Zgórzyński, Mariusz Grochowski i Tomasz Szewczyk. – Wróciliśmy z mistrzostwami po kilkuletniej przerwie. Ostatnie odbyły się w 2020 roku. W tym roku w rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników, ale jednego roku było ich aż 160. W tej edycji pobity został natomiast rekord zawodników w najniższej kategorii wagowej. Zgłosiło się ich aż 20. Powodzeniem cieszyła się też kategoria kobiet. W zawodach wzięło udział 19 dziewcząt – informuje Mariusz Grochowski.

Jak podkreśla, mistrzostwa szkół w siłowaniu się na rękę to dobra okazja do odkrywania młodych talentów i do promocji armwrestlingu i sekcji siłownia na ręce w MCKiS. Wielu z uczniów, którzy na przestrzeni lat wzięli udział w tych zmaganiach, dołączyło już do klubu Tytan. Niejeden ma już na koncie wielkie sukcesy.

Jedną z takich osób jest Julia Tarasek, niespełna 18-letnia mistrzyni Europy i kilkukrotna mistrzyni Polski. Swoją przygodę z tym sportem jaworznianka zaczęła w 2019 roku, właśnie podczas mistrzostw jaworznickich szkół. – Pamiętam, jak podszedł do mnie Mariusz Grochowski. W czasie walki doznałam kontuzji i akurat miałam bandażowaną rękę. Zaproponował, abym wstąpiła do klubu Tytan – wspomina mistrzyni. – Siłowanie na ręce magia. Fascynuje mnie ten sport, siła, którą trzeba włożyć w walkę, techniki, dzięki którym można pokonać przeciwnika – wylicza.

Cieszy się, że do Tytana dołącza coraz więcej osób i zawodnicy klubu osiągają coraz więcej sukcesów. Julia wybiera się w maju na mistrzostwa Europy do Finlandii, gdzie będzie bronić tytułu. Niewykluczone też, że jeśli powtórzy zeszłoroczny sukces i uzbiera pieniądze, to pojedzie także na wrześniowe mistrzostwa świata w Malezji.

Tegoroczne zmagania uczniów jaworznickich szkół w hali na Osiedlu Stałym odbyły się z podziałem na szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz w kilku kategoriach wagowych chłopców na prawą i kategorii open na lewą rękę oraz w kategorii open dziewcząt na rękę prawą. – Udział w tegorocznych mistrzostwach to mój debiut. Myślę, że mógłbym rozwijać się sportowo pod kątem armwrestlingu – przyznaje 12-letni Patryk Michalski ze Szkoły Podstawowej nr 13.

Wśród uczniów podstawówek w siłowaniu na prawe ręce: w kat. 60 kg najlepszy na prawą rękę okazał się Olaf Stasik z SP 9, w kat. 75 kg wygrał Filip Maladyn z SP 7, a w kat. +75 kg triumfował Mateusz Sobos z SP 5. Wśród dziewcząt najlepiej poszło Marcie Kowalskiej z SP 7. W zmaganiach chłopców na lewą rękę open wygrał Filip Palian z SP 5.

W gronie uczniów szkół ponadpodstawowych na prawą rękę: w kat. 60 kg zwyciężył Nataniel Mączyński z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2, w kat. 80 kg pierwsze miejsce zajął Dominik Sobos z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (który trenuje od kilku lat i zdobył już tytuł mistrza świata), a w  kat. + 80 kg triumfował Adam Kukuła z CKZiU. W kat. open dziewcząt na prawą rękę nie było zaskoczenia. Wygrała Julia Tarasek z ZSP 4. W siłowaniu na lewą rękę kat. open chłopców najlepszy okazał się Dominik Sobos z CKZiU.
Pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej zajęły Szkoła Podstawowa nr 7 i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe oraz puchary najlepszym szkołom wręczyli Dariusz Chrapek, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Mariusz Grochowski i Adrian Zgórzyński, mistrzowie świata w armwrestlingu.